Raylı Sistem 10 Ekim'de Başlayacak

3 Eylül 2010 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında ihalesi yapıldıktan sonra çalışmalarına başlanılan Hafif Raylı Sistem Projesi'nde mutlu sona gelindi.

Raylı Sistem 10 Ekim'de BaşlayacakSamsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında ihalesi yapıldıktan sonra çalışmalarına başlanılan Hafif Raylı Sistem Projesi'nde mutlu sona gelindi. 106 milyon euroya mal olacak proje kapsamında test sürüşleri devam ederken, sistem Ekim ayında resmi olarak açılacak. Saatte 60 kilometre hız yapabilen fakat sistem çalışmaya başladığında ortalama 30 kilometre hız ile taşımacılık hizmeti verecek olan trenler, Gar Kaşağı'ndan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne kadar toplam 29 durakta durup, 16 kilometre yol katedecek. Günde yaklaşık 90 bin yolcu taşıması beklenen 16 trenden her biri tek seferde 280 kişi taşıyabilecek.

Türkiye'de raylı sistem bulunan 10. il olan Samsun'da trenler hattı toplam 32 dakikada tamamlayacak. Trenlerin raylara uyum sağlaması, vatmanların eğitimi ve olası aksaklıkların tespit edilmesi amacıyla yapılan test sürüşlerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, trenlerin yönetildiği kontrol merkezinde incelemelerde bulundu. Projenin zamanından önce bitirildiğine dikkat çeken Yılmaz, "Samsun raylı sistemi şehir merkezi ile üniversite arasındaki 16,5 kilometreyi kapsıyor. Bu hatta 8 gidiş, 8 geliş olmak üzere 16 tren ile yolcu taşıma hizmeti vereceğiz. Bu proje bundan 2 sene önce ihale edildiğinde 3 yıllık bir periyotta bitirilmek üzere planlanmıştı ama zamanından önce bitiriliyor. 10 Ekim tarihinde sistemi hizmete açacağız. Şu anda test sürüşleri yapılıyor, son derece güzel gidiyor. Toplam 10 tren bize teslim edildi, Ekim ayının 10'unda 14 tren ile hizmete başlayacağız. Geri kalan trenler de onu takip eden zamanlarda gelecek" dedi.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım