Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı

27 Mart 2014 Perşembe | Haberler | |

Başkan Yılmaz, Ordulular Sevgi Derneği Atakum Temsilciliği’ni ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu...

Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı

Dünyanın artık, daha iyi bir toplum nasıl oluruz, daha fazla nasıl üretebilir, ihracatımızı nasıl artırırız, geleceğimizi nasıl iyileştiririz ile uğraştığını kaydeden Başkan Yılmaz, “ Dünya ülkeleri bununla uğraşırken biz şuralılık buralılıkla zaman kaybetmemeliyiz. O zaman içimize fitne fesat girer ki bu da bazı unsurların ekmeğine yağ sürmek olur. Zaten bunu çok da iyi kullanıyorlar. Seçime giren süre içinde de atılan zehirli tohumlar bunlardır.

İlçe belediyeleri, konjektür ve ekonomik mali disiplin gereği büyük projeler, imalatlar, değişim ve dönüşümler, bulvarlar, büyük inşaat projeleri, büyük alt yapı, turizm, kültür sanat yatırımları yapamaz.  Ama şunu yapabilir. Beraber çalıştığı Büyükşehir Belediyesi’ne projeler getirip yapacağı planlama ile ilgili destek ister. Atakum’da bu projeksiyon ve aktifliği Adem Bektaş beyin başkanlığı döneminde yakalamıştık. Ama maalesef ondan sonra bu işbirliği zayıfladı. Biz bundan gelecek hayır olmadığını anlayıp kendi işimizi kendimiz yapmak için işe koyulduk. Atakum’u geleceğe taşıyacak plan, proje ve programları bütün cesaretimizi kullanarak uyguluyoruz.” Diye konuştu.

Raylı sistemi Atakum’a üniversite ile şehir arasında ulaşım problemi var diye yapmadıklarını belirten Başkan Yılmaz, “ Bu gün için yok ama gelecekte ulaşım problemi olacağını gördük. Gelecekte olacak ulaşım problemini gidermeye yönelik projeye raylı sistemle başlamayabilirdik. Metrobüs de koyabilirdik. Böylesine büyük bir projeye kaynak bulma ve yönetme kabiliyetini gösterelim, Atakum’a farklı ve özel bir vizyon kazandıralım istedik. Bunu biz yapardık çünkü yatırımcı bir kuruluştan geliyoruz. 10 sene önce yapılacak işi 10 yıl önce yapalım, bu alt yapı var bizde deyip 120 milyon euroluk projeyi Atakum’a kazandırdık. Raylı sistem yatırımı, tahmin ettiğim gibi Atakum’u Samsun’un vizyonu, yeni yüzü yaptı. Atakum’un nüfusu 80 binden 150 bine çıktı. 16 trenle günlük 30 bin yolcu taşıma kapasitesi ile başladığımız seferlerde bu gün 5 tren ilave ile günde 57 bin yolcu taşıyoruz. İşte raylı sistem, büyük riskler alarak çıktığımız yolda Atakum’da büyük düşünmenin bir başarı öyküsüdür. Raylı sistem, Atakum’u başka bir Atakum yaptı. Raylı sistem, ilçeye değer katan, herkesi kazandıran bir itici güç oldu. Önümüzdeki dönem içinde de havaalanına ve Taflan’a kadar uzatmanı yollarını arıyoruz. Önce metrobüs hattı ile işe başlayıp sonra da raylı sisteme dönüştüreceğiz.” Diye konuştu.

SEL KORKUSU YAŞAMAMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ YATIRIM YAPIYORUZ

Atakum’da önümüzdeki dönemde en büyük projelerinin seçim falan demeyip çalışmalarına devam ettikleri, Bandırma Vapuru-Yörükler Kuş Cenneti arasındaki 50 kilometrelik turistik sahil yolu olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Bir tur otobüsüne binecek turistleri 2.5 saatlik zaman diliminde güzergah üzerinde oluşturacağımız tesislerimizi doya doya gezdireceğimiz bir turizm gerdanlığı inşa ediyoruz. Tüm engellere rağmen kararlı bir şekilde yapıyoruz. Çünkü bunu şehrin geleceği adına yapıyoruz. Bu da Atakum’a raylı sistemin ardından ikinci bir değer ve vizyon katacak.” Dedi.

Atakum’u her yağmur yağdığında dünya başımıza yıkılacak korkusundan kurtarmak için gece gündüz yatırım yaptıklarını belirten Yılmaz, “Derelerin 3-4 km yukarısına barajlar yaptık. Bunların her biri 1 milyon TL civarında. Bunun yanında SASKİ, 1 yılda 30 milyon TL para harcadı. Bütün kaynaklarımızı zorlayıp bu yatırımı gerçekleştirdik. Bu yatırımları nasıl yapıyoruz. Gömü bulmadık. Bu yatırımları kaynaklarımızı doğru planlayarak, iyi yöneterek yapıyoruz. Bunları iş bilmenin avantajı ile tıkır tıkır hayata geçiriyoruz. Çünkü biz güçlü bir ekibiz. İş yapmak hevesiyle doludizgin koşuyoruz.” Diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI AĞALIK YERİ DEĞİLDİR

30 Mart’ta yapılacak seçimlerin, nihayetinde belediye başkanlığı seçimi olduğuna değinen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı, “ Bu seçimin önemini şöyle değerlendiriyorum. Doktora gitmeden önce hastalığınızla ilgili hangi doktora gideceğinizi, davalık bir işiniz varsa en iyi avukatın kim olacağını, işe eleman alacağınız zaman kimden verim sağlayacağınızı araştırıyoruz. O zaman çocuklarımızı geleceğe hazırlayacak, ilçemizin sorunlarını çözecek belediye başkanı da böyle önemlidir. Seçilip kötü yönetirse ilçenin basiretini 5 yıl boyunca bağlıyor. İyi yönetirse, çalışırsa da ilçeyi bir üst statüye taşıyor.

Seçimde hangi adaya oy vereceğinize karar vermek için partisine değil, iş üretme, sorun çözme, söylediklerini yapabilme kabiliyeti olup olmadığına bakmalısınız. Dürüstlük, asalet ve terbiye, herkeste olması lazım. Biz belediyemize imam almıyoruz. Biz ne istiyoruz. İlçelerde iş yapacak, sorun çözecek, halkı her yönüyle geleceğe taşıyacak başkan alıyoruz. Seçeceğimiz başkan da bu özelliklere sahip olmalı. Bu kriterlere bakmalıyız. Bunun yanında bir realite de var. O da belediye başkanı iktidar partisinden değilse işlerin yürümemesidir. Partisel oyunu milletvekilliği seçiminde kullanalım. Ama 30 Mart’ta bizi geleceğe taşıyacak adaya oy verelim.

Belediye başkanlığı ağalık yeri değildir. Öyle önemli bir konumu da yoktur. Belediye başkanlığı hizmetkarlıktır. Elini taşı altına koyup bütün gücüyle çalışmaktır. Onun için ilçe belediye başkanı iktidar partisiyle aynı olmalı ki ilçeyi kalkındırsın. Aksi halde çok zor. Biz bu şehre kendimizi adamış insanlarız. Gece gündüz şehirle yatıp şehirle kalkıyoruz. Benim de işimi kolaylaştırmış olursunuz.

İshak Bey ile iyi bir ikili oluruz diye düşünüyorum. Senkron probleminin ortadan kalkması lazım. İlçe belediye başkanı ile büyükşehir belediye başkanının aynı senkronda olması lazım. Siyasi angajmanın üst düzey olduğu bir ilçedeyiz. Ama Atakum için tarihi bir fırsat yaklaşıyor. Bunu değerlendirmek, halkımızın elinde. Sonuçta belediye başkanı seçilecek. Daha doğrusu amele seçilecek. Ben büyük amele, İshak bey de küçük amele olup gece gündüz çalışmak istiyoruz. Böyle çalışmak için bu işlere talibiz.”

Dernek ziyaretine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İl Başkanı Fuat Köktaş, Atakum İlçe Başkanı Ömer Faruk Şahin, Atakum Belediye Başkan Adayı İshak Taşçı katılırken programa Dernek başkanı Hasab Varol ile dernek üyeleri ile vatandaşlarda büyük ilgi gösterdi.

 

Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı
Raylı Sistem Atakum’u Samsun’un Yeni Yüzü Yaptı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım