Arlı, “ruhsatı Olan Mezbahaneler Kapatılmayacak”

11 Mart 2014 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, son günlerde Samsun ve ilçelerinde bazı söylentiler dolaştığını anımsatarak, “Ruhsatı olan ve gerekli şartları taşıyan mezbahanelerin kapatılması söz konusu değildir. Büyükşehir Belediyesi olarak Mavi Taksi adı altında taksi işletmeciliği yapacağımız ve taksicilere rakip olacağımız söylentisi de tamamen uydurma ve seçim öncesi Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ı yıpratmaya dönük dedikodulardır.” Dedi...

Arlı, “ruhsatı Olan Mezbahaneler Kapatılmayacak”

Son günlerde Samsun halkını yanlış bilinçlendirme ve yönlendirmeye yönelik bazı haberlerin ve söylentilerin olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Taksiciler Derneği Başkanı Rauf Erçim de katıldı.

Son iki günden beri Samsun’da iki konu üzerinde yoğunlaşan bir bilgi kirliliği oluştuğunu söyleyen Arlı, “Bunlardan bir tanesi mezbahanelerin kapatılması ile ilgili. Şehirdeki mezbahaneler kapatılacak, başka şehirlerden et getirilecek ve rant sağlanacak gibi söylemler duyuluyor. Kamuoyuna şehirdeki mezbahanelerle ilgili bilgi vermek istiyorum. Samsun ilinde 12 tane mezbahane var. Bunların on tanesini belediyeler işletiyor. İki tanesi ise özel işletmelerin. Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmelerde belediyelerin işletmekte olduğu mezbahanelerin bir kısmının yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığı, hijyenik olmadığı, arıtma tesisi bulunmadığı, Avrupa Birliği standartlarında olan 1. Sınıf mezbahane statüsüne dönüştürmek için uygun olmadıkları, hem saha hem de mevcut tesisler itibari ile uygun olmadıkları, bunların yerlerine yeni tesisler yapılması gerektiği ile ilgili raporları var. Onların standartlara uygun hale getirilmesi ile ilgili Gıda ve Tarım, Hayvancılık Bakanlığı 30.12.2014 tarihine kadar süre vermiş bu raporunda. Vezirköprü, Tekkeköy ve Bafra belediyenin işletmekte olduğu mezbahanelerin ise 1. Sınıf mezbahane statüsüne kavuşturulabilir oldukları belirtiliyor raporda. Bu belediyelerimiz de buna yönelik proje hazırlamışlar ve İl Müdürlüğüne bu projelerini sunmuşlar. Muhtemelen bu belediyeler bu tesisleri 31.12.2014 tarihine kadar bu standartlara getirecekler ya da standartlara uygun olmadıysa bu tarihte sorumlulukta bize geçtiği için bu tarihten itibaren kapatılacak.” Diye konuştu.

HİJYENİK OLMAYAN STANDART DIŞI KESİMLERE GÖZ YUMULAMAZ

Kapatılma konusunun yanlış algılandığını ifade eden Arlı, “Standartlara uymayan, halen ruhsatı olmayan birçok mezbahane ilkel metotlarla, mezbahane bile denilemeyecek koşullarda hayvan kesimi yapıyor, uygun olmayan araçlarla etleri kasaplara dağıtıyorlar, Hijyenik olmayan ortamlarda et dağıtımı yapılıyor. İnsan sağlığı için en önemli gıdalardan birisi olan etin ilkel metotlarla hijyenik olmayan araçlarla taşınması ve dağıtılması, hijyenik olmayan ortamlarda kesilmesine biz göz yumamayız. Bir kere şartları uygun olan her mezbahane açık kalacaktır. Kapatılması söz konusu değildir. Onun dışında olan mezbahaneler ise ruhsatı olmadan çalışmaları yasal olmadığından kapanacaktır. Ruhsatı olan mezbahaneleri ise iyileştirerek devam edeceğiz.

BAŞKAN YILMAZ SÖZ VERDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın 20 Şubat 2014 tarihinde Kasaplar Odası yönetimi ile yapmış olduğu toplantıda bir söz verdiğini kaydeden Arlı, “Sayın Başkan ‘Samsun Karadeniz'in en büyük ve en gelişmiş ili. Burada Avrupa Birliği standartlarında işleme tesisleriyle, sosyal donatıları ile, hijyeniyle bir entegre tesis neden olmasın. Doğuda, batıda Güney'de özel sektör tarafından işletmesi yapılacak mezbahanelerle ilgili biz destek olmaya söz veriyoruz’ dedi. İşte diyoruz ki, bir fizibilite yapacağız. Bu fizibilite sonucunda bu konuda kendini ispatlamış, akredite olmuş firmalara destek olacağız. Hazırlattığımız fizibilite sonucunda yer teminlerinde de yardımcı olacağız. İmar planlarına işleyeceğiz. Kasaplar Odası vasıtası ile veya özel işletmeciler vasıtası ile her türlü altyapı ve plan desteği belediyemiz tarafından sağlanmak suretiyle et kesim ve işleme entegre tesisleri diye tesis kurulmasına öncülük edeceğiz. Bu destekler sonucunda hayvancılık geliştikçe bu bölgede ette ucuzlayacaktır. Ayrıca bu bölgede böyle entegre tesis kurulursa komşu illere de mutlaka et buradan gidecekti.r Samsun halkı daha ucuzsa daha hijyenik daha sağlıklı eti yemeğe böyle kavuşacaktır. Hiçbir zaman hijyenik olmayan merdiven altı tabir edilen yerlerde hayvan kesilmesine biz seyirci kalamayız. Çünkü bu işin ucunda insan sağlığı var bu nedenle mevcut ruhsatı olan belediyelerimizin işlettiği mezbahanelerin kapatılması diye bir konu söz konusu değildir. 2014 yılı sonuna kadar kendisini yenileyen mezbahaneller ayakta kalacak, diğer belediyelerimizin işlettiği mezbahaneler eğer yenileme yapmazlarsa, şartlara, mevzuatlara yönetmeliklere uygun olmayan şekilde hayvan kesimine devam ederlerse bizde buna müsaade etmeyeceğiz. İşin ucunda insan sağlığı var.” Şeklinde konuştu.

MAVİ TAKSİ DEDİKODUSU

Son zamanlarda bir mavi taksi uygulaması diye bir konunun ortaya atıldığını ve Büyükşehir Belediyesinin taksi işletmeciliği yaparak taksici esnafı ile rekabet edeceğinin söylendiğini anlatan Arlı, bu konu ile ilgili de şunları söyledi, “Mavi taksi uygulaması diye bir konu ortaya atılmış. Bizim hayatta aklımıza gelmeyen, düşünmediğimiz, düşünmek istemediğimiz bir konuyu birileri ortaya atmış. Güya seçimlerden sonra Yusuf Ziya Yılmaz, seçimleri kazanırsa mavi taksi uygulaması yapacak,bu taksileri belediye işletecek, mevcut taksicilerle rekabet olsun diye belediye kendisi taksi işletmeciliği yapacak. Bizim amacımız, özel sektörle rekabet değil, bizim amacımız kaliteyi yükseltmek. Birkere bu belediyenin insiyatifinde de değildir. Taksi plakaları İçişleri Bakanlığı tarafından ihtiyaca göre ihale usulüyle verilir. Mevcut  taksiler zaten iş yapamıyorlar. Taksici esnafı arkadaşlar diyorlar ki biz kendimiz, kendi taksimizle şoför olarak çalıştığımız halde kendi maaşımızı çıkartamıyoruz, evimize zor ekmek parası götürüyoruz diyorlar. Yani Samsun, Ankara- İstanbul gibi taksi plakası rantı yüksek olan bir şehir değil ki yeni taksi plakaları ihdas edilsin. Biz kendi toplu taşıma hizmeti veren otobüslerimizi özelleştirdik. Bizim taksi plakası ile bir işimiz olabilir mi?  Bunlar Sayın Başkanımıza yönelik yıpratmaya yönelik asparagas haberlerdir. Bunu bir nevi siyasi propaganda aracı olarak kullanıyorlar. Bizim ağzımızdan söylenirmiş gibi bu haberleri yaymaya çalışıyorlar bunların hiçbirisi doğru değildir.”

Arlı, “ruhsatı Olan Mezbahaneler Kapatılmayacak”
Arlı, “ruhsatı Olan Mezbahaneler Kapatılmayacak”
Arlı, “ruhsatı Olan Mezbahaneler Kapatılmayacak”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım