Romanlardan Başkan Yılmaz’a Sloganlı Destek

1 Şubat 2014 Cumartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Kurucular Kurulu Samsun Toplantısı’na katıldı...

Romanlardan Başkan Yılmaz’a Sloganlı Destek

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Kurucular Kurulu Samsun Toplantısı’na katıldı. Büyük Samsun Oteli’nde yapılan toplantıda Samsunlu Romanlar, Başkan Yılmaz olan sevgi ve desteklerini ‘Dik Dur Eğilme, Yavuz Selim Seninle’ sloganı ile dile getirdi.

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Kurucular Kurulu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar öncülüğünde ve Karadeniz Romanlar Araştırma ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya dernek başkanı Selim Gökçen ile 15 ilin temsilcisi katıldı. Toplantıda romanların sorunlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Genel Başkan Çokyaşar, romanlardan belediye başkanı, milletvekili, başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkması gerektiğini kaydetti. Bunun ilgili ABD Başkanı Barack Obama’yı örnek gösteren Çokyaşar, ‘’Müslüman ve siyasi bir siyasetçi ABD Başkanı olmayı başarmışsa biz de başarabiliriz.’’ dedi.

Romanların başta eğitim ve istihdam olmak üzere bir çok sorunu olduğunu bildiklerini ifade eden Genel Başkan Ahmet Çokyaşar, bunların çözümü noktasında birlikte hareket etmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi roman vatandaşlara Samsun’da büyük önem verdiklerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’Biz bir bütünün parçalarıyız. Ben Çerkezim, bir başkası roman, başkası laz, diğeri farklı bir kültürün temsilcisi olabilir. Ama sonuçta hepimiz bu ülkenin vatandaşı, temel taşlarıyız. Roman vatandaşlarımıza yönelik bazı önyargılar olabilir. Ama ben şahsen şehrimde bir roman kişinin kötü bir yanı olduğunu görmedim, duymadım. Roman vatandaşlarımız son derece dinine, ülkesine ve vatanına bağlılar. Bu yüzden de romanlarımız örnek toplumlardır. Geçim sıkıntısı çekmelerine rağmen malk mülk derdine düşmeyen farklı bir kültürel özelliğe sahipler. Bu da onları değerli kılıyor. ‘’ diye konuştu.

Romanlardan çocuklarını çok küçük yaşlarda evlendirmemelerini, eğitimlerini tamamlamalarını sağlamalarını isteyen Başkan Yılmaz, ‘’13-14 yaşındaki çocuklar evlendiriliyor. Kısa sürede de çocuk sahibi olunca eğitimlerine devam edemiyor. Bu duruma üzülüyorum. Erken evlenmek güzel bir şey ama bu eğitim almalarına engel olmamalı. Biz roman vatandaşlarımızın eğitimden istihdama kadar her konudaki sorunları ile ilgili yardımcı olmaya hazırız.’’ İfadelerini kullandı.

Toplantı sonunda Başkan Yılmaz, salondan romanların ‘’ ‘Dik Dur Eğilme, Yavuz Selim Seninle’ sloganları ile ayrıldı.

Romanlardan Başkan Yılmaz’a Sloganlı Destek
Romanlardan Başkan Yılmaz’a Sloganlı Destek
Romanlardan Başkan Yılmaz’a Sloganlı Destek

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım