Samsun 144 Kamera İle Gözetleniyor

27 Şubat 2010 Cumartesi | Haberler | |

Samsun'da kurulan MOBESE sistemi ile kent merkezi 144 kamerayla takip ediliyor.

Samsun 144 Kamera İle Gözetleniyor32 noktada görüntüleme sistemi, 3 noktada plaka tanıma sistemi,1 noktada hız kontrol sistemi kuruldu. Tüm bu noktalarda,112 sabit ve 32 hareketli kamera olmak üzere toplam 144 kamera yerleştirildi. Mevcut kameraların görüntü aktarımından fazla, bin 400 kameradan görüntü alımını karşılayacak şekilde sistem genişlemeye uygun olarak yapılandırıldı.

Şu andan sistemde 26 kullanıcıya hizmet verilirken, bu kameralara ek olarak diğer illerde kullanılmayan ve Samsun'da deneme amaçlı sisteme eklenen mega piksel (yüksek çözünürlüklü) kameralar kullanıldı. Kameralar yaklaşık 400 metreden çok iyi görüntü alma ve kişi tanımaya elverişli kameralar olarak sınıflandırıldı.

Sistemin haberleşme alt yapısında fiber optik kablolar kullanıldı. Bu sayede görüntüler bilgi kaybı olamadan merkeze ulaştırılırken, 55 kilometre olan fiber optik kablo alt yapısı kullanıma hazır hale getirildi. Atakum ilçesi İl Özel İdaresi alanı içerisinde yapımı büyük ölçüde tamamlanan merkezde sistem oluştururken, 155 Polis İmdat hattı ve telsiz alt yapısı da kurularak, sisteme entegre edildi.
Projede kullanılan görüntüleme sistemi, plaka tanıma sistemi ve hız kontrol sistemi yazılımlarına ek olarak ileride coğrafi bilgi sistemi yazılımı da sisteme dahil edilmesi planlandı. Samsun'da kurulması planlanan Afet Koordinasyon Merkezi ile KGYS ortaklaşa çalışmasını sağlayacak düzenlemenin de kurulması düşünülüyor.
Sisteme özel olarak inşa edilen ilk KGYS Merkezi Samsun projesinde yapıldı. Merkez, 810 metrekare oturum alanı olan merkez bin 450 metrekarelik kullanım alanını içeriyor. Merkezde DLP tüp ekranlardan oluşan 12 metrekarelik ekranın olduğu bir komuta merkezi, sistem odası, ups odası, idari odalar, 2 adet toplantı salonu, banyo ve bir kondisyon salonu yapılandırıldı. Binadaki veri aktarım kabloları KGYS sistem özelliğine uygun olarak planlandı. Bu arada, sistemdeki bilgi depo üniteleri Türkiye'de ilk olarak Samsun'da kullanılacak.
Samsun 144 Kamera İle Gözetleniyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım