Hafif Raylı Sistem Günde 90 Bin Yolcu Taşıyacak

27 Şubat 2010 Cumartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen 156 milyon Euro'luk 'Hafif Raylı Sistem Projesi' tamamlandığı günde 270 sefer yapacağı ve yaklaşık 90 bin yolcu taşıyacağı bildirildi.

Hafif Raylı Sistem Günde 90 Bin Yolcu Taşıyacak

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi'nden alınan bilgiye göre, Hafif Raylı Sistem Projesi, Körfez-Cumhuriyet durakları arasında uzanan 15.2 km çift hatlı ve Körfez-Üniversite arasında uzanan 2 km uzunluğunda da tek hatlı bir tramvay sistem hattı olarak inşa edilecek.

2010 yılında bitmesi düşünülen projede günde gidiş-geliş (tam gün) minimum 270 sefer yapılacak ve yaklaşık 90 bin yolcu taşınacak. En uygun teklifi vererek ihaleyi kazanan Alsim Alarko-Ansaldobreda Konsorsiyumu, başladığı zemin etüt çalışmalarını son aşamaya getirdi. Konsorsiyum, Batıpark'ta kurulan Hafif Raylı Sistem Proje Yönetim Şantiyesi'ni de tamamlamak üzere. Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezindeki tren istasyonu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) arasındaki 17.5 kilometre mesafeye inşa edilecek hafif raylı sistemde, 21 adet durak, 13 adet cer gücü trafo, işletme, bakım, onarım, araç depolama, tesislerinin yer aldığı 1 adet depo sahası bulunacak, ayrıca hat güzergahı yüzde 7 azami eğim olarak inşa edilecek.

Hafif Raylı Sistem Günde 90 Bin Yolcu Taşıyacak
Hafif Raylı Sistem Günde 90 Bin Yolcu Taşıyacak

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım