Doğal Taş Üretim Fabrikası

19 Haziran 2015 Cuma | Belediye Rehberi | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikası, Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde 2007 yılında kurulmuş olan bir birimdir. Belediyemiz bu fabrika ile Samsun’un daha çağdaş, estetik ve kaliteli bir şehir olma yolunda ilerlemesine şehrin tüm cadde, sokak meydan ve kültürel alanlarında doğaltaş uygulamaları yaparak katkı sağlamaktadır.

Doğal Taş Üretim FabrikasıEski medeniyetlerin günümüze kadar ulaşın kalıntılarında doğaltaşın kalitesi ve estetiği gözler önünde sergilemektedir. Doğaltaşın kalitesi ve güzelliği bilindiği için şehrimizin her köşesini kendi ürettiğimiz taşlar ile süsleyeceğiz. 

Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikası, İlimiz Atakum İlçesi Sarıışık Köyü Adalar mevkiin de Samsun-Ankara Karayolundan 2 km kadar içeride 20.000 m2 alan üzerine 4.000 m2 kapalı alan olarak kurulmuştur. Fabrikamız ve blok ocağımızdaki makinelerde dahil 10 milyon TL değerinde makine parkına sahiptir. Fabrikamız bünyesinde 2 Maden mühendisi, 2 formen, 4 operatör ve 80 işçi çalışmaktadır. 

Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikamızda işlenen blok taşlar Nebiyan graniti, Toptepe andezit ve Akalan bazalt ocaklarından gelmektedir. Nebiyan granit ocağımız 212 hektar alana ve 10 milyon metreküp rezerve sahiptir. Toptepe andezit ocağımız da 100 hektar alana ve 5 milyon metreküp rezerve sahiptir. Akalan bazalt ocağımızda 100 hektar alana ve 2 milyon metreküp rezerve sahiptir. 

Ocaklarımızdan kamyonlarımıza yüklenen bloklar fabrikamızdaki blok stok sahasına indirilir. Buradan 30 ton kapasiteli portal vinç yardımı ile fabrikamızda bulunan 8 adet granit blok S/T’lerinin vagonlarına beslenir. S/T makinelerimizden 5 tanesi yerli, 2 tanesi İtalyan ve 1 tanesi de Çin menşeilidir. İtalyan menşeili S/T’lerimiz aynı anda 50 testere çalıştırabilmektedirler. Yatay testeresi ve vakum aparatı sayesinde kesilmiş plakayı otomatik olarak kendisi isti yapabilmektedir. Bloklar uygulamalarını yaptığımız projeler için istenen kalınlık vederinlikte kesilir. S/T’lerde kesilen plakalar 2 adet küprü kesme makinesi ve 4 adet kafa kesme makinelerinde istenen boyuta getirilerek nihai ürün olarak paletlere yerleştirilir. S/T makineleri ile granit plaktaşı, bordür, yağmur oluğu ve tuğla taşı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca plakaların yüzeyleri yakılarak kaymayı engelleyen yüzey elde edilmektedir. 

Fabrikamızda bulunan granit cila fayans hattında cilalı granitplakaları üretilerek bina iç-dış cephe kaplama taşı ve mutfak tezgâh taşı olarak kullanılmaktadır. Makine parkımızda bulunan İtalyan menşeili CNC elmas tel kesme makinası ile bilgisayar ortamında çizilen iki boyutlu figürler dekoratif amaçlı kullanılmak üzere işlenen şehrimizin birçok yerinde uygulanarak hizmete sunulmuştur. Tabi tüm bu üretimlerin yapılmasında elmas testere kullanılmaktadır.

Elmasın soğutulması ve taş tozunun taşınması içinde su kullanılmaktadır. Bu suyun makinelere ulaşması ve kirli suyun tekrar kazanılması için de 450 m3/saat kapasiteli pis su arıtma tesisi kurulmuştur. Arıtma tesisinde pis su, filitre presten geçerek temiz su fabrikaya besleniyor katı malzemede stok sahasına nakledilmektedir. Fabrikamızda bulunan 1 adet 200 ton, 1 adet 160 ton ve 15 adet 50 ton giyotin makineleri ile muhtelif ebatlarda granit küptaş üretimi yapılmaktadır. Fabrikamızda günlük toplam 400 m2 plaktaşı ve 500 m2 küptaş üretimiyapılmaktadır. Fabrikamızda üretim sonrası çıkan pasa taşlarımızda depolanmakta ve yol alt temel ve blokaj malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Kendi taşlarımızla bitirilmiş uygulamaların bazıları, Onur Anıtı çevre düzenlemesi, Valilik binası önü çevre düzenlemesi, Protokol yolu ve Kurtuluş Parkı, Raylı Sistem durakları ve hattı, Amazon Kadını ve kanalı çevre düzenlenmesi. Raylı Sistem Fakülte durağı Sosyal Tesis Binası ve çevre düzenlemesi, Osmaniye caddesi 1 ve 2 etapları, Alparslan bulvarı, AKM yaya kaldırımı, Öğretmenlerevi çevre düzenlemesi, Atlı binicilik çevre düzenlemesi, Huzurevi çevre düzenlemesidir.  Atakent sahil yolu projeside devam etmekte olan uygulamalarımızdandır.
  • Doğal Taş Ürünleri Üretimi
  • Türkiye’de Madenciliğin lokomotifi olan Doğaltaş Sektörü son yıllarda ihracat değerleri bakımından Dünya Doğaltaş Sektöründe de zirveye tırmanmaktadır. Sonuç olarak;rezerv,kalite,çeşit zenginliği ve üretim imkanları açısından büyük bir doğaltaş potansiyeline sahip olan Türkiye kendine özgü standartta üretim kapasitesin, ve pazarlama imkanlarını artırmak suretiyle Dünya Doğaltaş Sektöründeki gerçek yerini alacaktır.Doğaltaşlar yapı,doku,renk ve kimyasal bileşim gibi mineralojik ve petrografik özellikleri itibariyle birbirlerinden farklı oldukları için rakipleri ve alternatifleri de yoktur.
  • Dekoratif Taş Ürünleri Üretimi
  • Türk sanatında geniş bir alanı içine alan dekoratif taş işçiliği başlangıcından bu yana devirlerin uslubuna uygun olarak bazı değişimler göstermiş olsa da ustalıkta yüksek kalitesini her zaman korumuştur.Taş işçiliğinin en güzel örneklerini, Anadolu Selçuklu, Beylikler, Osmanlı Devri mimarisinde görmek mümkündür. Taş yalnızca yapım aşamasında değil, iç, dış dekorasyonda da ana malzemeyi teşkil etmektedir.Taş işçiliğimizin en güzel örneklerini; anıtsal taç kapılarda, şehir, saray duvarlarında, cami, medrese gibi yapıların avlu, ana kapılarında, sütun başlıkları, minare şerefeleri, mihrap , minber, çeşme, sebil, şadırvanlarda görmek mümkündür.
  • Çevre Düzenleme Elemanları Üretimi
  • Çevre düzenlemesi, peyzaj mimarlığının ilgi alanı içindedir. Ressamların yaptığı doğa görünümleri de peyzaj olarak adlandırılır.Peyzaj resmi, dağlar, ovalar, ağaçlar, nehirler ve ormanları içeren manzaraları betimler. Peyzaj resminde gökyüzü vazgeçilmez bir unsur olarak yer alır. Peyzaj, 15. yüzyıl başlarında Avrupa resim sanatında, daha çok dinsel konulu temalarla ortaya çıkmıştır.
Doğal Taş Üretim Fabrikası

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım