Osmanlıca Öğrenen Rus Akademisyenler, Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

29 Ağustos 2013 Perşembe | Haberler | |

Canik Başarı Üniversitesi’nin çatısı altında kurulan Medeniyetler İttifakı Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİMER) organizasyonu ile Osmanlı Türkçesi dersi almak için Samsun’a gelen Rus Akademisyenler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret ettiler.

Osmanlıca Öğrenen Rus Akademisyenler, Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir’in eşlik ettiği ziyarete Moskova Devlet Üniversitesi Doğu Bilimleri Enstitüsü Başkanı Tarihçi Prof. Dr. Mikhail Meyer, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Öğretim Üyesi ve Türkiye Uzmanı Doç.Dr. Evgeniya Larionova, Rusya Devlet Üniversitesi Rusya-Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü, Canik Başarı Ünv. Öğretim Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. İlshat Saetov ile MİMER Müdürü Uluslararası ilişkiler Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Fatih Mehmet Sayın katıldılar.
Başkan Yılmaz’ın Samsun’un tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verdiği konuklardan Tarihçi Prof. Dr. Mikhail Meyer, Samsun’a gelmeden önce imaj olarak küçük bir taşra şehri ile karşılaşmayı beklediğini söyleyerek, “Samimi olarak itiraf ederim ki tam tersi modern, büyük ve yaşanılacak bir kent çıktı karşımıza. Başarı Üniversitesi’nde aldığımız Osmanlıca dersleri dünya kalitesinde bir eğitim ile verildi ve bunu da beklemiyordum açıkçası. Burada geliştirdiğimiz ilişkilerin her iki ülke arasındaki ilişkilere de olumlu yansıması adına ben Moskova’ya döndüğümde elimden gelen gayreti göstereceğim. Bizi ağırladığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Osmanlıca Öğrenen Rus Akademisyenler, Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım