Başkan Yusuf Ziya Yılmaz: ‘sel Strateji Planı Hazırlanacak’

13 Ağustos 2013 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'a sel strateji planı hazırlayacaklarını söyledi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz: ‘sel Strateji Planı Hazırlanacak’Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AKS TV ekranlarında Atakum'da meydana gelen sel felaketi hakkında açıklamada bulundu.

AKS TV Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sallabaş’ın hazırlayıp sunduğu “Sel Özel” programına konuk olan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığı telefon konuşmasını hatırlatarak, "Sayın bakanımızla yaptığım konuşmada kendisi bakanlık ve DSİ’nin tüm imkanlarını seferber edeceğini ve Samsun ve ilçeleri için ileriye dönük bir Sel Strateji Planı hazırlanması konusunda destek olacağını söyledi. İleriki günlerde bunu olgunlaştırmak için tüm yetkililer bir araya geleceğiz” dedi.

Yaşanan yoğun yağışın özellikle Atakum ilçesinde Mimar Sinan, Cumhuriyet ve Yenimahalle’yi etkilediğini, en büyük tesellilerinin can kaybı ve yaralanma olmaması olduğunu ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "İlçenin üst kotlarından, yamaçlardan gelen sel suları bu mahallerin topoğrafik yapısının da etkisiyle alt kotlarda havuzlaşıp denize ulaşmaya çalışıyor. Buralarda yine bodrum katlar en büyük zararı gördü. Bu bodrum katların iskana açılmasına kesinlikle izin vermemeli ve bununla mücadele etmeliyiz. Şu anda mesaimizin büyük bölümünü bu bodrum katları temizlemek için harcıyoruz. Bununla ilgili daha önceleri ben de dahil bir eksiğimiz varsa bunu kabul etmeli ve önümüze bakmalıyız. Hiçbir güç artık bana bununla ilgili bir imzayı attıramaz" diye konuştu.

Sel bölgesinde makine parkı ve yetişmiş personel olarak Karadeniz havzasının en güçlü belediyesi olduklarını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Sadece bizim belediyemize ait 20 vidanjör ve diğer araçlarımızın yanı sıra Ankara, Konya ve Kayseri gibi belediyelerimizden de araçlar gelerek özellikle bodrum katlarda biriken su ve çamurun temizlenmesi için hızla çalışıyor. Şu anda arazide yaklaşık 100 araç ve yüzlerce personel çalışıyor. İnşallah 2-3 gün içerisinde tüm etkilenen yerleri temizleyip normale döndüreceğiz. Sel sırasında 500’e yakın ihbar aldık ve bunlardan 200 tanesi gerçekten acil müdahale gerektiren ihbarlardı. Çok şükür hepsine ulaştık bir şekilde. Atakum için önemli bir prestij projesi olan ve hayatı yakından etkileyen Raylı Sistemi de arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ile sabaha kadar çalışıp devreye soktuk. Ulaşım konusunda da sıkıntı yaşanmıyor" şeklinde konuştu.


Geçen yıl yaşanan sel felaketinden sonra başlatılan çalışmaların ve alınan önlemlerin bu yıl yaşanan yağışların etkisini kısmen azalttığını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yapılan çalışmalar henüz tamamlanmadı. Yapılan yapıların kılcal damarları da diyebileceğimiz mahalle ve sokak bağlantıları ve bazı uzantıları henüz bitmedi. Bu çalışmalar için ayrılan 15 milyon liralık bütçenin şu ana kadar 8 milyon lirası kullanıldı ve çalışmalarımız durmaksızın devam ediyor. Bunların tamamı yapıldığında alınan önlemlerin sonuçları daha sağlıklı olarak görülecek. En gelişmiş ülkelerde bile doğal afetlerde çok sayıda can kaybı oluyor. Ancak, bunlar bizim mazeretimiz değil. Ben ve arkadaşlarım yağışın yaşandığı gece hiç uyumadık ve bayram namazına kadar endişe ile sokaklarda dolaştık. İşin yakınında ve içindeyiz. İleride bu semavi afetlerden daha az etkilenme adına gereken yatırımları yapmaya, bunun için para harcamaya devam edeceğiz. Eğer bir eksiğimiz varsa sevgili vatandaşlarımız bizi affetsin. Onların layık olduğu, sahip olmaları gereken yaşam kalitesini onlara sağlamak için ve her şeyin daha iyi olması için çırpınıyoruz."


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım