Başkan Yılmaz’dan ‘festival’ Değerlendirmesi

10 Mayıs 2013 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘Uluslararası Samsun Müzik ve Sahne Sanatları Festivali’ öncesi yaptığı açıklamada, Samsun’un uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan bir kent olmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Başkan Yılmaz’dan ‘festival’ Değerlendirmesi

Festival operadan, halk müziğine, klasik müzikten dansa kadar birçok farklı rengi aynı sahnede buluşturarak izleyenlere muhteşem bir sanat şöleni yaşatacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Adeka’nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival, 25 Mayıs-7 Haziran 2013 tarihleri arasında sanatseverleri Samsun’da buluşturacak.

SAMSUN SANAT MERKEZİ OLACAK
Festivalin Samsun’un sanatsal yapısına önemli bir katkı yapacağını düşündüğünü ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, “Dünyaca ünlü sanatçıları görme, insanlığa mal olmuş eserleri dinleme, muhteşem gösterileri izleme şansı bulacak olan müzik ve sanatsever halkımızın sadece Samsun’dan değil Karadeniz Bölgesi’nden hatta ülkemizin farklı yerlerinden gelerek salonları dolduracağını biliyorum” dedi. Yılmaz, Samsunlu sanatseverler için festivalin iyi geçmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

AÇILIŞI THOMAS HAMPSON YAPACAK
Festival, dünyaca ünlü opera sanatçısı Thomas Hampson ve şef Lorenzo Castriota yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın vereceği konser ile başlayacak. Açılış gecesinin sonrasında festivalde “Anadolu Ateşi Dans Topluluğu”, Tasavvuf Müziği’nin önde gelen isimlerinden olan “Ahmet Özhan ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu” , “Ankara Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu”, Rusya’dan eğlenceli bir grup olan “Balalayka”, Azeri Halk Türkülerinin güçlü sesi “Nezaket Teymurova” ,Gürcistan’ın dünyaca ünlü topluluğu “Rustavi” ve “Türksoy Opera Yıldızları” sahne alacak. Samsun’da düzenlenecek bu renkli festival, 7 Haziran akşamı “Aşık Veysel Oratoryosu”nun seslendirileceği unutulmaz bir gece ile sanatseverlere veda edecek. Solist olarak Şükriye Tutkun’un sahne alacağı gecede, sanatçıya şef Murat Kodallı yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu eşlik edecek.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım