Çin Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti

18 Mart 2013 Pazartesi | Haberler | |

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görevlileri ve Türkiye-Çin İpekyolu Derneği üyelerinden oluşan heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ı makamında ziyaret etti.

Çin Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşar Yardımcısı Guo Fang, Türkiye-Çin İpekyolu Derneği (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail, TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TUGİK) Genel Sekreteri Mehmet Demokan Eren, Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Levent Özden ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Başkan Yılmaz’ın konuğu oldular.
TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkanı Zeyneş İsmail, dernekleri ile ilgili bilgi vererek, derneklerinin Çin Ankara Büyükelçiliği'nin de desteği ile Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve iki ülkenin çıkarları doğrultusunda atılacak olan adımlara rehberlik etmek için çalıştığını söyledi. Çin hükümetinin normalde sivil toplum örgütleri ile kolay kolay anlaşma yapmadığını hatırlatan İsmail, “Biz dernek olarak benim de Çin hükümeti ile olan yakınlığım ve pozisyonum sayesinde Çin’deki 8 belediye ve valilikle işbirliği anlaşması imzaladık. Bu gezideki amacımız da Samsun ve Çin’de var olan potansiyeli bütünleştirerek güçlü şekilde dünya barışına katkıda bulunmak. Bunun için halkın seçtiği bir yönetici olarak Sayın Başkan Yılmaz’ın büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda Samsun ile Çin’den bir şehrin kardeş şehir olması için de bir planımız var” dedi.

“SAMSUN’DAKİ ÜRETİM KRİTERLERİ ÇİN’DE PAZAR BULABİLİR”
Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin ve ticaret hacminin her gün artan ve gelişen bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Biz bugün Samsun’a hizmet veren raylı ulaşım sistemimizin sonradan ihtiyaç duyduğu 5 adet tren setini ihaleyi kazanan Çinli bir firmaya yaptırıyoruz. Bu ticaretin maddi boyutu yaklaşık 7.5 milyon euro. Şu anda imalatı yapılıyor ve ben de bu trenlerin mimari konseptine karar vermek ve inceleme yapmak için nisan ayı içinde Çin’e gideceğim. Şüphesiz Samsun’daki üretim ekonomisi ve sanayisi de hızla gelişiyor. Samsun’daki bazı üretim kriterleri Çin’de kendisine pazar bulabilir. Biz Çin’le olan ilişkilerimizin daha ileri bir seviyeye çıkmasına katkı verecek olan kardeş şehir ilişkisine de olumlu bakarız” diye konuştu.

“ÇİNLİ TURİSTLER ÇOK PARA HARCIYOR ONLARI SAMSUN’A GETİRMEK İSTERİM”
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao da yaptığı konuşmada kendisinin amacı ve görevinin Türkiye ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek, “Bundan 20 yıl önce Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi olacak deseler kimse inanmazdı herhalde. O zamanlar dünya birkaç ülkenin dudakları arasındaydı. Şimdi ise içinde Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülke dünya ekonomisine yön veriyor. Türkiye ve Çin arasındaki ilişkiler gerçekten çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ben görevde olduğum sürece bun ilişkilerin daha da gelişmesi için çalışacağım. Samsunlu iş adamlarını Çin’de yapılan uluslararası nitelikli en büyük 4 fuara davet edeceğim. Aynı zamanda Çinli turistleri Samsun’a getirmek gibi bir düşüncem var. Ekonominin gelişmesi ile Çin’de büyük bir turist potansiyeli oluştu ve Çinli turistler gittikleri yerlerde para harcamayı da çok seviyor” şeklinde konuştu.
SAMGİAD Başkanı Levent ÖZDEN de Samsun’un potansiyelini bildiklerini ve Samsun’un kendi içinde ciddi fırsatları barındırdığını vurguladı.

Çin Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti
Çin Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti
Çin Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım