Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”

5 Eylül 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen '27. Tarımsal Mekanizasyon Ulusal Kongresi' ne katılarak bir konuşma yaptı.

Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”

19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 5-7 Eylül tarihlerinde yapılacak olan kongrenin açılışına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Ziraatçi Prof. Dr. Alim Işık, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran ile çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri katıldılar.

  Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye’nin son 10 yıldır tarım politikaları çerçevesinde yaptığı çalışmalara değinerek tarım üretimi ve tarım verimliliğinde önemli mesafeler alındığını belirtti. Samsun’un da hemen yanı başında bulunan Çarşamba ve Bafra ovaları gibi oldukça verimli iki tarımsal alana sahip olduğunu ve bu potansiyelin daha etkin değerlendirilmesi için konunun aktörleri ile sürekli yeni çalışmalar yapıldığını ifade eden Yılmaz, “Samsun’u tarımsal üretim ve verimlilik açısından daha iyi konuma taşıyacak değerlendirme ve çalışmaların içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

   Tarım alanında yaratılan katma değere bakıldığında Türkiye’nin dünyanın en büyük 7. Ülkesi olduğunu dile getiren Yılmaz, “Tarımda yarattığı 60 milyar dolarlık değerle ile Türkiye bugün Rusya, İspanya, Fransa gibi ülkelerden daha ileri bir durumda. Tarımda katma değer sonuçta verimlilik ile oluyor. Tarımın el emeğinden çıkıp makineli tarıma dönüşmesi ile oluyor. Türkiye’de tarımın mekanizasyonu ancak 1950’li yıllarda başladı. Bugün Türkiye’de ihtiyacın da üzerinde bir traktör filosu var. Ancak bu traktör filosunun ötesinde benim de biraz üzülerek gözlemlediğim Türkiye tarımının ataşman kullanmasını halen öğrenemediğidir. Yani Türkiye hala enerjinin ve makinenin iş yapma kabiliyetini maksimize edecek düzenlemeleri ve mekanizasyonu sağlayamadı. Ancak bunu da önümüzdeki 10 yıllık süreçte kademe kademe gerçekleştireceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 Milletvekili Işık; “Sektöre Gereken Değer Verilmeli”

  Kongreye konuk konuşmacı olarak katılan ve kendisi de Ziraat Profesörü olan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, ziraat ve tarım sektörünün önemine dikkat çekerek; “Eğer siz ülkenizde insanlarınızı doyuramazsanız insanlarınızın refah düzeyini artıramaz ve dolayısıyla gerekli enerjiyi onlara veremezseniz. O zaman bugün dünyanın birçok ülkesinde gördüğünüz açlık, ölüm, kıyım ve insanlık savaşlarına sahne olursunuz. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli çok ağır ve bu coğrafyada yaşayan insanlara hizmet etmenin bedeli de çok ağır. Biz insanımızı doyurmak ve insanımızı rahat ettirmek istiyorsak tarım sektörüne gereken değeri vermek zorundayız.” Diye konuştu.

  Vali Aksoy; “Samsun’un Tarım Master Planı Hazır”

   Samsun Valisi Hüseyin Aksoy da yaptığı konuşmada, tarım sektörünün en önemli sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak, “İnsanoğlunun gıda almadan yaşamını sürdürmesi mümkün değil ve bu boyutuyla baktığınız zaman tarımsal üretimin bütün boyutları ile ele alınıp yeni tekniklerin kullanılarak geliştirilmesi önümüzdeki süreçte de artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür kongrelerde yeni tekniklerin yeni gelişmeleri tartışmaya açılması son derece önemlidir. Samsun Türkiye’nin önemli tarım potansiyeli olan illerinin başında gelmektedir. Bafra ve Çarşamba gibi 2 önemli ovaya sahip, Ladik ve Vezirköprü gibi önemli tarımsal üretim gerçekleştirilebilecek alanlara sahip bir kent. Ancak bu potansiyelin getirdiği verimlilikte bir üretim kapasitesine sahip olup olmadığımızı kendimize sormak ve bu soruların cevabını da araştırmak zorundayız. Biz tüm bu soruların ve cevaplarının olduğu ve sektörün tüm taraflarının görüş ve önerilerinin bulunduğu  bir Tarımsal Master planını Samsun için hazırlamış bulunuyoruz. Samsun önemli bir tarımsal potansiyele sahip olmasına rağmen fındık dışında ihracata yönelik üretimi olan başka bir ürünü maalesef yok. Biz ihraç edilebilir başka ne tür ürünleri burada yetiştirebiliriz bunun alternatiflerini oluşturmak durumundayız.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”
Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”
Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”
Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”
Başkan Yılmaz:“tarım El Emeğinden Çıkıp Makineli Tarıma Geçmeli”

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım