Samsun, Çiçek Açtı

27 Nisan 2012 Cuma | Haberler | |

Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çiçeklendirme çalışmaları sonucu şehir merkezi botanik bahçesine dönüştü.

Samsun, Çiçek Açtı

Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü yılda 1 milyon mevsimlik çiçek, 600 bin lale ve 16 bin gül dikti. Ana arterlere dikilen çiçekler rengarenk bir görüntü oluşturuyor. Refüjlere büyük güzellik katan çiçekler, çevreye yaydıkları güzel kokuyla da vatandaşların beğenisini kazanıyor.

Çiçeklendirme çalışmaları hakkında bilgi veren Belediyemiz Park ve Bahçeler Şube Müdürü Soner SOYDAŞ, yıllık 1 milyon civarında mevsimlik çiçek diktiklerini belirtti. Soydaş, “Bu mevsimlik çiçeklerin 600 bin civarında yazlık, 400 bin civarında da kışlık olmak üzere toplam da 1 milyon çiçek diktik. Yazlık mevsimlik çiçeklerimiz begonya, kadife, vapurdumanı, rozet ve camgüzeli türlerinden oluşmaktadır. Kışlık mevsimlik çiçeklerimiz ise menekşe, şeker tabağı, çuha ve nergis çeşitlerinden oluşmaktadır. Yine kışlık mevsimlik çiçeklerle birlikte 2011 yılında 600 bin civarında bir lale dikim programımız oldu. Bunu 2012 yılında da 600 bin olarak düşünüyorduk ama bunu artırmak istiyoruz. Çünkü lalelerle ilgili halkımızın beğenisi çok oldu. 1 milyon civarına çıkarmayı planlıyoruz. Bu konuda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ile görüştük. Bize bu konuda destek verdiğini ve lale sayısını arttırmamızı kendisi de önerdi. Lale soğanlarını biz kışlık mevsimlik çiçekleri ile birlikte dikiyoruz. Dikim mevsimleri ekim ayı sonu ve kasım ayı başına denk geliyor. Lale soğanlarını mevsimlik çiçeklerimiz ile birlikte diktiğimizde lale soğanları nisan ayı başlarında açmaya başlıyor. Yaklaşık 20 - 25 günlük bir süreçte yaşamını tamamlıyor. Ondan sonra da yerine mevsimlik çiçekleri de dikildiği için mevsimlik çiçekler görüntüyü devam ettiriyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak havaalanı girişinden üniversite kavşaklarına kadar dikim ve peyzaj çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Soydaş, “Raylı sistem güzergahı ve şehir merkezi içerisindeki parklarımız ile birlikte 50 kilometre civarındaki güzergahta dikim ve peyzaj çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yine bu çalışmalarımıza Atakum ilçesinde sahil çalışmaları ile devam edilecek. Bu alanlara hem ağaçlandırma hem de peyzaj bitkisi olarak çok sayıda bitki diktik. Yaklaşık olarak bu yıl 500 binin üzerinde ağaçlandırma yaptık. 2011 yılının sonu 2012 yılının başı itibariyle 16 bin civarında da gül dikimi gerçekleştirdik. Bu gül parselleri haziran ayının başlarında açtığı zaman daha belirgin hale gelecek. Peyzaj gülü kokusuz, soğuğa ve dış etkenlere dayanıklıdır. Kırmızı ve beyaz renk çeşitleri olmak üzere Fransız meylant gülü yani aşılı bir güldür. Yılda 7 - 8 defa açan bir gül çeşididir. Bu güllerimizi de meydanlara diktik. Görsellik bakımından bu güllerimizi de yaşatmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

Samsun, Çiçek Açtı
Samsun, Çiçek Açtı
Samsun, Çiçek Açtı
Samsun, Çiçek Açtı
Samsun, Çiçek Açtı
Samsun, Çiçek Açtı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım