Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti

21 Mart 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun ile Almanya’nın Kiel şehrinin kardeş şehir imza töreni için Samsun’a gelen Sckhleswig-Holstein Eyaleti’nin Başkenti Kiel Valisi Cathy Kietzer, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kiel Valisi’nin eşi Klaus Kietzer, Eyalet Dış İlişkiler Sorumlusu Hans Georkg Woitzik, Kiel Göçmenler Form Başkanı Özlem Ünsal, Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Milletvekili Özcan Mutlu, Deutsche Bank Genel Müdürü Ergün Akıncı, Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti.

Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti

   Ziyarette kardeş şehir anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren, Sckhleswig-Holstein Eyaleti’nin başkenti Kiel Valisi Cathy Kietzer, “Samsun ve Kiel halkının yaklaşımını çok önemli buluyorum. Başkan Yılmaz ile biz çok iyi anlaştık. Yeni projelere imza atacağız. Amacımız halkımızın da yeni projelere karşılıklı olarak imza atmaları. Samsun’da olmaktan ve kardeş şehir protokolünü imzalamaktan çok büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

   Samsun’u hızla dışarı aşmaya çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Samsun, dünyanın bütün uluslararası etkinliklerine katkı veren ve katılan etkinlikleriyle birlikte olma iddiasıyla çalışan büyüyen bir şehirdir. Kiel ile kardeş şehir ilişkilerini geliştirmeye arzu ettik. Bugün konuğumuz Bayan Kietzer ile kardeş şehir protokolünü imzalayacağız. Samsun’u uluslararası düzeyde aynı masa etrafında kent sorunlarını tartışan bir şehir haline getirmenin yolunun bu taraflardan geçtiğini biliyoruz. Hatta üniversitemizi de bu kardeş şehrin içine sokacağız” diye konuştu.
   Kardeş şehir ilişkilerinde kentlerin birbirine yaklaşımlarının güzel olduğunu belirten Vali Hüseyin Aksoy, “İki kent arasında kardeş şehir ilişkisini hayata geçirecek protokolünü imzalamak üzere ilimizi ziyaret ediyorlar. Bu ilişkiler ve başlangıçlar ilerde sosyal kültürel ve ekonomik anlamda değişik ilişkilerinde daha iyi yönde gelişmesine de katkı sağlayacak güzel başlangıçlar. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi, birçok ülkedeki kentlerle kardeş şehir ilişkilerini geliştiriyor ve bu yönde gayretleri olan bir şehrimizdir. Kardeş şehir ilişkisi imzalanacak olan kentte 14 bine yakın Türk kökenli insanın yaşadığı ifade edildi. Bizden insanların da olması bu ilişkileri daha da güçlendirecek ve daha üst noktalara taşıyacaktır diye düşünüyorum. Samsun Karadeniz’in en büyük şehridir. Nüfus itibariyle 16. büyük şehridir. Samsun, tarım ve turizmde faaliyetleri olan bir kenttir” şeklinde konuştu.
  Daha sonra Vali Aksoy, Kiel Valisi Kietzer’e bir plaket verdi. Kietzer de Vali Aksoy'a Almanya çikolatası ve Türk-Alman rozeti taktı.

Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti
Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti
Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti
Kıel Valisi Kıetzer, Vali Aksoy’u Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım