Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı

01 Şubat 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi, parkomat uygulamasını 1 Şubat tarihi itibariyle uygulamaya koydu.

Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, belediye toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında parkomat uygulaması hakkında bilgi verdi. Parkomat uygulamasının bugün hayata geçtiğini açıklayan Kenan Şara, "Şehrimizde uzun zamandan beri tartışılan parkomat sistemini Samsun'da kurmaya karar verdik. Bugün itibariyle parkomat sistemi Samsun'da uygulanmaya başlandı. Parkomat sistemi şimdilik İstiklal Caddesi, 100. Yıl Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Lise Caddesi ve 19 Mayıs Bulvar'nın bir kısmında uygulamaya geçti" dedi.
Avrupa şehirlerinde ve büyük şehirlerde parkomat uygulamasının yapıldığını belirten Şara, "Samsun'da da uzun zamandan beri buna ihtiyaç duyulmuştu. Fakat biz bazı gerekçelerle bunu yapmadık. Aslında bu 1999 yılında İstiklal Caddesi'nde elde okunan cihazlarla böyle bir uygulama yaptık ama çok başarılı olamadı. Çünkü buralardaki esnaf bize yeterince destek vermedi. Şimdi gelinen noktada esnaf bize gelerek buralardaki düzensizliğin çok zarar verdiğini ve vatandaşlar araçlarını günlerce park ettiğini belirttiler. Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü de bu projemizi destekledi" diye konuştu.
Parkomat sistemine uymayanlara yönelik cezai işlemlerin de olduğunu ifade eden Şara, şöyle konuştu: "Bu uygulamada biz belirli yerleri seçtik. Vatandaş aracını getirip belirlenmiş yerlere park ettiğinde parkomat cihazından bozuk para ile 1 saat park yapacaksa 2 TL ödeyecek, 2 saat park edecekse 5 TL ve 3 saat park edecekse de 8 TL bedel ödeyecek. Aldığı makbuzu da aracın ön kısmına görevlilerin göreceği şekilde yerleştirecek. Gelen görevliler de bunu görürse sorun yok. Eğer görevli makbuzu görmezse cezai işlem başlayacak. Eğer vatandaş 1 saat park için makbuzu alıp, süresini aşarsa saati geçirdiği için ceza ödeyecek. Burada 3 saat park üzerinden hesaplanıp, 8 TL'nin 5 katını yani 40 TL ceza ödeyecek. Eğer vatandaş aracınızı park edip, parkomat cihazından makbuzunuzu almazsa, Kabahatler Kanunu'na göre zabıta memurları araca 82 TL ceza kesecek ve 3 saatlik park olan 8 TL daha ödeyecekler. Yani parkomat cihazından makbuz almazlarsa toplam 90 TL ceza ödeyecekler. Eğer vatandaşlarımız arabasını park edip günlerce gelmezse aracı kilitlenip Emniyet Müdürlüğü'nden çekilmesi istenecek. Bunu ilk defa Türkiye'de veya dünya yapan biz değiliz. Bu büyük şehirlerin çoğunda uygulanan sistemlerdir" şeklinde konuştu.
Vatandaşların özellikle İstiklal Caddesi'ni galeri gibi kullandıklarını belirten Şara, sözlerini şöyle tamamladı: "Cumhuriyet Caddesi'nden İstiklal Caddesi'ne giden insanlarımız bunun gerekli olduğunu görürler. Hatta bazı İstiklal Caddesi'nde araçların üzerinde 'satılık' tabelası var. İnsanlarımız burayı galeri gibi kullanıyorlar. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bu amaçla parkomat sistemini yürürlüğe koyduk. Bu uygulama başarılı olursa daha da yaygınlaştıracağız. Otopark konusunda düzenlenmesi gereken caddelerde bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bizim bilgilendirme konusunda eksikliğimiz olduğu için ilk etapta 1 hafta ceza uygulanmayacak. Yalnız görevlilerimiz kurallara uymayan vatandaşlarımızın araçlarına uyarı belgelerini koyacaklar. 1 hafta böyle bir geçiş sürecimiz var. 09 Şubat 2012 tarihinden itibaren cezai işlemler başlayacak."

Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı
Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı
Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı
Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı
Samsun'da Parkomat Uygulaması Başladı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım