Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi

27 Ocak 2012 Cuma | Haberler | |

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak geldiği Samsun'da bir dizi incelemede bulundu.

Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi

   Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u makamlarında ziyaret eden Sözen daha sonra yapım ve restorasyon çalışmaları devam eden bazı projeleri de yerinde inceledi.
   Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un da katıldığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaretinde Samsun kenti ve tarihinin önemli bir geçmişi ve birikimi olduğunu dile getiren ve şehirdeki tarihi kültürel yapıların korunması ve geleceğe aktarılması için çalışmalar yapacaklarını söyleyen Sözen, "Samsun halkı, kentin ileri gelenleri ve yöneticileri hep birlikte bu tarihi mirası sahiplenerek gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarabilmelidir. Samsun buna layık bir şehir. Biz bunun için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Hep beraber oturup inceleyip neler yapabiliriz buna karar vereceğiz" dedi.
   Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sözen'e ziyareti için teşekkür ederek, Saathane Meydanı düzenleme çalışmaları ile ilgili bilgi aktardı. Samsun'un önemli tarihi alanlarından olan Saathane'deki tarihsel dokuyu ortaya çıkarmak istediklerini belirten Yılmaz, "Burası gerçekten ortaya çıkarılmayı, sergilenmeyi bekleyen saklı bir hazine gibi. Yapılan proje kapsamında buradaki tarihi güzellikleri her yönüyle Samsun halkının hizmetine ve beğenisine açacağız. Burası Samsun için ayrı bir çekim alanı, bir turistik merkez haline gelecek. Unutmayalım ki bir kentin en değerli hazinesi kent tarihi ve mirasıdır" diye konuştu.
   Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, bu görüşmenin ardından ÇEKÜL Başkanı Sözen ile birlikte restorasyon çalışmaları devam eden Kent Müzesi ile yine restorasyonu devam eden tarihi konservatuar binasında incelemelerde bulunarak Sözen'e bilgi aktardı.

TAŞ FABRİKASINA HAYRAN KALDILAR
   Başkan Yılmaz ve ÇEKÜL heyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait taş kırma ve işleme fabrikasını da gezerek incelemelerde bulundu. Prof. Sözen, Türkiye'deki hiçbir kentin böyle bir fabrikaya sahip olmadığını ve bunun Samsun için büyük bir şans olduğunu belirterek, "Kent mobilyaları ve estetiği artık modern kentler için çok önemli. Sadece kent mobilyası da değil, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin alt yapıda kullandığı malzemeleri kendisinin üretebiliyor olması hem ekonomik hem kent yönetimi açısından çok güzel bir şey. Fabrikaya hayran oldum. Çok güzel ve faydalı bir proje. Samsun halkı buranın kıymetini bilmeli. Çoğu kent şehir estetiğini güzelleştirmek için büyük paralar harcıyor" şeklinde konuştu.

Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi
Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi
Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi
Çekül Vakfı Başkanı Sözen, Samsun'u Gezdi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım