Başkan Yılmaz: 'sürdürülebilir Kentleşme Şart'

25 Ocak 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, eskiden çağın en güzel en gelişmiş kentleri olan yerleşim birimlerinin zamanla tarihten silindiğini belirterek,

Başkan Yılmaz: 'sürdürülebilir Kentleşme Şart'

   Çağdaş kent yönetimi anlayışında kentlerin varlığını sürdürebilmesi için sürekli tüketen bir yapıdan hızla uzaklaşarak sürekli üreten bir yapıya kavuşmaları gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Kendini gençleştirip, yenileyip geleceğe taşmalı bir şehir. Çok büyük medeniyetlerin ihtişamlı şehirleri artık yoklar. Dünya şimdi kendisine bu soruyu soruyor. Bu şehirler neden hiçbir iz ya da kalıcı eserler bırakmadan yok oldular. Bunun araştırmaları yapılıyor. Akla gelen ilk cevap ya da sebep ekonomi oluyor. Tarih boyunca endüstriler ve üretim biçimleri değişirken çoğu kentler ve kent yönetimleri bu gelişim sürecinin uzağında kalarak tarih sahnesinden çekildiler. Bu sürece ayak uyduramadılar" diye konuştu.

"BİR KENT DE ALTERNATİF EKONOMİK SEÇENEK OLMALI"
   Üretim ekonomisi sadece belirli bir ürün ya da sektöre dayalı kentlerin o alternatif yok olduğunda büyük sıkıntı yaşayacağını belirten Başkan YILMAZ, "Eğer siz şehrinizi örneğin sadece tekstil ya da sadece kömür üretimi ile ayakta tutuyorsanız ve bu ürünleri başka bir ülkenin başka bir kenti daha uygun şartlarda üretmeye başlarsa her şey çöker. Siz ekonominizin ve kentinizin devamlılığını planlamak durumundasınız" ifadelerini kullandı.

"ŞEHİR KANALİZASYONUNDAN ENERJİ ÜRETİLİYOR"
   Dünyayı tehdit eden en önemli tehlikelerden birisinin çevre kirliliği olduğunu söyleyen Yılmaz, "İnsanların dünyada yarattığı kirlilikler şehirlerin başının belası gibi. Bir günde tonlarca çöp üretiliyor şehirlerde. Bu çöpler her gün kamyonlarla çöp istasyonuna taşınıyor. Bunun ciddi bir maliyeti var ve bu maliyeti Samsun halkı ödüyor. İşte bu çöplerin değerlendirilip yeniden katma değer olarak Samsun ekonomisine kazandırılması da bir sürdürülebilir ekonomi örneğidir. Biz bu çöplerden elektrik ürettirip geri dönüşüm sağlıyoruz. Bazı gelişmiş kentlerde şehrin kanalizasyon çamurlarından bile metan gazı üretilip enerji elde ediliyor. İşte şehirlerde sürdürülebilirlik ve devamlılık böyle bir şey" şeklinde konuştu.

"ATIK SU ARITMA TESİSİNİN TEMELİ MARTTA ATILIYOR"
   Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, bir şehrin büyümesine işaret eden en önemli göstergelerden birisinin o şehrin atık su arıtma tesisine sahip olup olmaması olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Ne zaman gelişmiş bir kentin yöneticisi ile konuşsam ilk sorulanlardan birisi şehrin kullanılan pis sularını ne yaptığımız oluyor. Bu gerçekten modern kent yönetiminin en önemli kriterlerinden birisi. Arıtma tesisleri bir çeşit kimya fabrikası gibi. Atık suyu içilebilecek hale getiriyor. Sadece Samsun'un sahillerine değil Karadeniz'e kirlilik boyutunda ciddi katkı sağlayacak olan bir proje. Şu anda inşaat hazırlıkları devam ediyor ve inşallah mart ayında bu önemli tesisin temelini de atacağız ve 20 ay içerisinde de bitirmeyi planlıyoruz. İşte o zaman şehrimizde büyük ve gelişmiş bir Avrupa şehrinde olan her şey var diyebileceğimiz bir ölçeğe girmiş olacağız."

Başkan Yılmaz: 'sürdürülebilir Kentleşme Şart'

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım