Yaşlılarımız, Büyükşehir Belediyemizin Şemsiyesi Altında

13 Aralık 2011 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, bine yakın yaşlıya evinde bakım hizmeti verdiklerini belirterek,

Yaşlılarımız, Büyükşehir Belediyemizin Şemsiyesi Altında

   Yaşlılara evlerinde bakım hizmeti verdiklerini belirten Necmi Çamaş, "Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi bize bağlı olarak hizmet veriyor. Huzurevimiz Türkiye'nin en modern huzurevlerinden birisi. Buna bağlı olarak bine yakın yaşlımıza evinde bakım hizmeti veriyoruz. Bunların evlerinin temizlenmesi, çamaşırlarının yıkanması, kişisel bakımları yanı sıra doktor ve sağlık hizmetleri, psikolojik yardım gibi hizmetleri vermekteyiz. Malzemesi olanların veya olmayanların evlerinde yemeklerini yapıyoruz. Buna bağlı olarak bine yakın yaşlı üyemiz var. Burada da Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 'sosyal belediyecilik' anlamındaki önemli görevlerin birisini yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Bütün bunları 30 kişilik bir ekiple yapıyoruz. Türkiye'de örnek sayılabilecek düzeyde bir hizmet veriyoruz. Özellikle Samsun'da yaşayan yalnız, çocuğu olsun ya da olmasın, bakıma muhtaç, asgari gelirin altındaki gelire sahip bütün yaşlılarımız şunu bilmelidirler ki, Samsun Büyükşehir Belediye şemsiyesi altında korunmaktadırlar. Biz onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya, gidermeye ve onların yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki bütün yaşlılarımız bunu böyle bilsinler. Gerçek anlamda ihtiyacı olan herkese bu hizmeti götürüyoruz" diye konuştu.
Kültürel ve sosyal çalışmaları hakkında da bilgiler veren Çamaş, birçok alanda faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Bunlar kültürel, sanatsal, sosyal, turizm ve tanıtma faaliyetleridir. Bunların hepsi bizim daire başkanlığımızın sorumluluklarında yürütülüyor. Şuanda özellikle kültürel ve sanatsal faaliyetler alanında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Halkoyunları, Tiyatro, Enstrüman Kursları ve Gemi Maketçiliği kurslarımız devam etmekte. Bunların tamamında binin üzerinde kursiyerimiz bulunmakta. Bütün bu kurslarımız sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de var. Samsun Büyükşehir Belediyesi çatısı altında güvenli ve huzurlu bir ortamda bütün kursiyerlerimiz eğitimlerine devam ediyor" şeklinde konuştu.
Samsun'daki müzelerin her yıl ziyaretçi sayılarının arttığını ifade eden Çamaş, şöyle devam etti: "Müzelerimiz, Bandırma Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi yine bizim daire başkanlığımızın sorumluluğu altında. Oralarda yıllık ziyaretçi sayımız artık Türkiye'nin ziyaretçi sayısı bakımından önemli düzeye geldi. Müzelerimize ziyaretçi sayısı her yıl 500 bini aşmaktadır. Bunun yanı sıra Kurtuluş Yolu, Doğupark ve Batıpark'ta oluşturulan adalar, Amazon Köyü ve kanallar insanların Samsun'u bilme ve tanıma açısından önemli vizyonları haline geldi. Bunun dışında Demirspor Lokali'nin olduğu yerdeki Türkiye'nin en güzel kent müzelerinden biri yapmak için restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Samsun'un geleceğinin şekilleneceği, gençlerimizin yetişebileceği, statikliği, sürekli hareketli ve iddialı bir müzeyi önümüzdeki yıl Samsun'a kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Bana göre Samsun'un en önemli projelerinden birisidir. Yine eski konservatuvar binasını aynı amaçlı Samsun'un eğitimine ve kültürüne katkı koyabilecek Araştırmalar Merkezi şeklinde restore etme işlemlerimiz devam ediyor. Bunun yanı sıra özellikle bizim Samsun'u hem ilimiz dışında hem de ülkemiz dışında tanıtılmasında her türlü organizasyona destek veriyoruz. Bunlar uluslararası halk dansları festivali, uluslararası şiir günleri, çeşitli yazılı ve görsellerin çıkartılmaları gibi. Samsun'la ilgili araştırma ve geliştirme yapan herkese destek vermeye çalışıyoruz.”


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım