Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı

14 Kasım 2011 Pazartesi | Haberler | |

Barış Bulvarı ile Ankara Bulvarı'nın kesişme noktasında olan ve 270 gün gibi kısa sürede tamamlanan Çatalarmut Köprülü Kavşağı'nın açılışı törenle yapıldı.

Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı

   Trafik kesilerek köprü üzerinde oluşturulan tören alanında, birim fiyatı 27 milyon olan ve belediyenin kendi hizmet harcamalarıyla birlikte 17 milyon TL'ye yapmayı başardığı köprülü kavşağın açılışı gerçekleştirildi.
   Açılış törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ülkenin hızlı yükselişi, yatırımlar ve projeler hakkında bilgi verdi. "Yeni işlere imza atmak için yollardayız ve hareket ediyoruz" diyen Bakan Kılıç, "Taş üstüne taş kondukça, her yeni projeye sağlam ve kararlı adımlar atıldıkça, şehre yeni eserler, yeni projeler kazandırıldıkça hepimiz görüyoruz ki, Samsun'un çehresi hızla değişiyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Bir adım atılmaya görsün. Bu adım hayır yönünde ise atılan adım hizmet, şehre yeni güzellikler, yeni eserler projeler kazandırmak yönünde ise, atılan adım iyi niyetle atılıyor geliştiriliyorsa emin olan çok kısa zamanda, adımın devamı geliyor, eserler tamamlanıyor. Eski havaalanı noktasına bin 200 konutluk kentsel dönüşüm projesi kapsamında konut yapılıyor. Samsun kazanıyor, arka yüzünde Türkiye'nin geçmişte en çarpık kentleşen şehirlerin bir tanesi toplamda 10 bin konutu aşan bir kentsel dönüşüm projesi varlığıyla yüzünü, imajını değiştiriyor" dedi.
Samsun'da devam eden ve yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
   "Köprülü kavşak 17 milyon TL. Bu az para değil. Burada kalmayacak inşallah devamı gelecek, yeni hizmetlerle şehir günden güne gelişmeye devam edecek. Samsun'da birlik ve beraberlik havasını yakaladık. Hizmet ederken halkın rızasını kazanan, hakkın rızasını da kazanır çerçevesinde bakmak lazım. Bu pencereden bakıyoruz, bu pencereden baktığımız içinde dur durak, engel tanımıyoruz. Samsun'a her gelişimizde yeni bir eserin temelini atacak kadar geniş bir hareket alanımız var. 7 bin 500 kişilik Samsun Spor
Salonu projesi büyük ölçüde tamamlanıyor. Müjdesini şimdiden vereyim, 'Stadyum Samsun Projesi'nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'yle protokolünü imzaladık. Şuan proje çalışmalarına başlandı. 'Stadyum Samsun Projesi'nin temelini de 2012 yılının ilk aylarında atacağız. Yer sorunları nedeniyle temel atması geciken 2 bin kişilik yeni bir spor salonu. Samsun spor kenti yolunda yeni olimpik yüzme havuzu projesi, onların da arsa problemlerini çözdük. OMÜ Eğitim Fakültesi'nin hemen arka yüzünde sahile bakan
arazide 2 bin kişilik kapalı spor salonu inşa edilecek. Olimpik yüzme havuzuyla ilgili Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki arsaların uygun bölümünde çalışmalar yapıldıktan sonra o sahayı da kazandıracağız."
   Yürütülen diğer yatırımlara değinen Bakan Kılıç, "Samsun, hükümetimizin kampüs sağlık kenti olarak ilan ettiği şehirlerden biri. Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yetinmeyeceğiz. Diş hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezi ile beraber ilave yapılacak yeni hastane yatırımlarını da kapsamına alarak Samsun sağlıkta kampüs kent olacak. Sağlık kenti Samsun, Spor kenti Samsun, iki üniversiteli kent olması dolayısıyla eğitim kenti Samsun, bütün bu vurgular bu şehri bambaşka bir noktala taşımamıza önemli katkılar sağlayacak. Otel inşaatları yapılmaktadır. Sağlık, spor, eğitim, kongre ve turizm kenti Samsun deme imkanını yakalayacağız. Yeni dönemde Samsun'u sportif organizasyonlarda merkez şehir haline getirmeyi planlıyoruz. Güney ve batısında olmak üzere izcilik ve gençlik kamp merkezimi kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
   Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, "Samsun büyüyor gelişiyor, Samsun bulunduğu konum itibariyle önemli bir cazibe noktası sürecine ilerliyor. Doğu Karadeniz'in başkenti, İstanbul'a uzanan kapısı noktasında bulunuyor. Hareketliliğini sürekli geliştiren bir kent. Bu özelliğinin öne çıkması ile büyük şehir beklentisi hızla büyüyen gelişen şehirlerde, hızla trafik sıkıntıları oluşuyor. Araçların daha rahat hareket etmesi için önemli bir alt yapı çalışması bu kavşak. Kent merkezinde yaşayan insanlarımız ve çevre illere gidecek insanlara önemli rahatlık ve kolaylık sağlayacak" dedi.
   Proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çatalarmut Köprülü Kavşağı'nın 465 metre uzunluğunda olduğunu, bulvar güzergahı ile 2 bin 600 metre yola entegre sağladığını söyledi. Projenin 270 gün gibi kısa bir sürede tamamlandığını kaydeden Yılmaz, "Kısa zamanda birim fiyatı 27 milyon TL'lik projeyi taşeron desteğiyle elimizdeki makinelerle, tecrübelerle 10 milyon TL ödenekle bitirdik. Belediyenin kullandığı imkanları da dahil edersek kısa sürede 17 milyon TL'ye projeyi
tamamladık. Bu projenin bir önemi var. Bu bölge, şehrin arka yüzü olarak görülüyordu. Aslında öyle değil. Şehrin Ankara giriş çıkış noktası en göz önü olan yeri. Bölgede sağlık kompleksi, otogar, sebze hali, balık hali hepsi burada hareket halinde. Şehrimiz daha güzelini hak ediyor. Şehrimizin bütün kesimlerinde bu yapılıyor. Biz başka şehirlerle yarışıyoruz" diye konuştu.
   Konuşmaların ardından Bakan Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekilleri Mustafa Demir ve Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya, birlikte kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştirdi.  

Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı
Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı
Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı
Çatalarmut Köprülü Kavşağın Açılış Töreni Yapıldı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım