Minibüsçülere Çağrı

02 Nisan 2010 Cuma | Haberler | |

Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem'in işletmesini yapacak olan Samsun Ulaşım A.Ş'yi (SAMULAŞ) kurdu.

Minibüsçülere Çağrı

Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem'in işletmesini yapacak olan Samsun Ulaşım A.Ş'yi (SAMULAŞ) kurdu. 5 ortaktan oluşan şirkete, Özel Halk Otobüsleri de dahil edildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, dolmuş ve minibüs esnafına 'Ayrı şirketi kurun, sisteme dahil olun' çağrısı yaptı.Samsun'da bu yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanan Hafif Raylı Sistem'in işletmesini gerçekleştirecek olan Samsun Ulaşım A.Ş (SAMULAŞ), Bakanlar Kurulu izniyle, 5 ortaklı olarak kuruldu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, Raylı Sistem'in kendilerini mağdur edeceğini belirten dolmuş ve minibüs esnafından ayrı bir şirket kurarak ortak havuza dahil olmaları önerisi getirdi.Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara gazetemize yaptığı açıklamda, raylı sistem olan şehirlerde, sistemin işletilmesi için bu şirketlerin kurulduğunu belirterek, bu kapsamda kendilerinin de Samsun Ulaşım A.Ş'yi (SAMULAŞ) kurduklarını belirtti. 5 firmadan oluşan şirkete, özel halk otobüslerinin de ortak olarak, sisteme entegre olduklarını ifade eden Şara, "Bilindiği gibi Samsun'da özel halk otobüslerinde Samkart uygulaması geçerli. Yolcular Samkart'ı hem özel otobüslerde hem de Raylı Sistem'de kullanabilecekler. Raylı Sistem'e binen bir yolcu, otobüse bindiğinde ayrıca bir ücret ödemeyecek. Aynı şey otobüsler için de geçerli" dedi.

'Ayrı şirket kurun'
Dolmuş ve minibüsçülerden ise ayrı bir şirket kurmalarını, bu şirket vasıtasıyla Raylı Sistem'le entegre olmalarını istediklerini ifade eden Kenan Şara, "Biz onlara bu sisteme girmelerinin kendileri açısından çok daha karlı olacağını anlatıyoruz. Bununla ilgili profesyonel bir firma da çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeniden minibüs esnafımızla bir araya gelerek tekrar bu sistemin yararları anlatılacak. Ancak burada zorlama diye birşey yok. İsterlerse böyle bir şirketi kurarlar ve sisteme girerler,  İstemezlerse girmeyecekler. Ancak biz şirket oluşumuna girmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

200 otobüs ulaşımı çözer
Dünyada, Türkiye'de ve Samsun'da bazı şeylerin değiştiğini, minibüs ve dolmuş esnafının da çağın gidişatına ayak uydurmaları gerektiğini söyleyen Şara, "Bu oluşuma girmeyecek olan dolmuş hatlarının ise daha sonra zarar göreceklerini düşünüyoruz. Raylı sistemden gelen yolcuyu otobüsler, otobüslerden gelen yolcuyu Raylı Sistem taşıyağı için, yolcu onları tercih etmeyecek ve zarara uğrayacaklar diye düşünüyoruz. Ayrıca Samsun'da bin 300 tane dolmuş ve minibüs var. Halen 100 tane de halk otobüsü çalışıyor. Yani 200 tane halk otobüsü, tüm şehrin ulaşım problemini çözebilir. Minibüs esnafının bu şirkete girmeleri kendilerinin yararına" dedi.

İki günde bir sıra geliyor
Minübüs ve dolmuş esnafının sisteme dahil olmaları halinde hissedar olacaklarını, şirketin kazandığı paradan hisseleri oranında banka hesaplarına para geleceğini dile getiren Kenan Şara, "Halen bazı dolmuş hatlarına iki günde bir sıra geliyor. Bu sisteme girmeleri halyinde Smasun'da dolmuş ve minibüsler de tamamen kalkmış olacak. Dediğim gibi zorlamamız yok, kendi inisiyatiflerine kalmış bir olay" dedi.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım