Türkiye-ukrayna İşbirliği Toplantısı

28 Ekim 2011 Cuma | Haberler | |

Samsun'un Ukrayna ile ticari, ekonomik, kültürel ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla ilk adım atılarak, Odessa, Kherson ve Cherskasy şehirlerinden gelen iş adamlarına brifing verildi.

Türkiye-ukrayna İşbirliği Toplantısı

TUSKON tarafından düzenlenen bir organizasyona katılmak üzere İstanbul'a gelen Ukrayna'nın Odessa şehri tüccar ve sanayicileri Anadolu Günleri organizasyonu adı altında Samsun'a geldi. Ukrayna heyetiyle ilk toplantı Atakum ilçesi Grand Otel'de gerçekleştirildi.  Odessa Bölgesel TSO Birinci Başkan Yardımcısı Volodimir Shpirko, Dnipropetrovsk TSO Başkan Yardımcısı Liudmyla Nesterova, Rivne TSO Gümrük Deklarasyonu Mal Ürün Sertifikasyon Departmanı Başkanı Olena Smirnova, Kirikovahrad TSO Sertifikasyon Departman Başkanı Vira Shevchenko, Cherskasy TSO Başkan Yardımcısı Volodimir Nevesenko, Kherson TSO Birinci Başkan Yardımcısı Valentina Udod ve yetkililerin katıldığı toplantıda Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun'un vizyonu, hedefleri ve ikili ilişkiler konularında bilgi verip heyetle istişare etti.
   Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Hava, kara, deniz ve demir yolu olan ender şehirlerden biriyiz. Gıdadan demir çeliğe, ahşaptan, her türlü malzeme ithalatı ithal ve ihracatı yapılmaktadır. İlimiz yatırım teşviki altında ve en az 10 kişiyi istihdam sağlandığı takdirde 2 yıl içerisinde imalata geçilirse verilen arsa ise bedelsiz oluyor. Şuan 8 ayda 293 milyon dolar ihracata ulaştık" dedi.
   Samsun hakkında geniş bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, nüfus oranında 15. il konumunda olduklarını, Karadeniz'in kuzeyinde en büyük olarak öne çıktıklarını söyledi.
"Samsun'un ekonomisi ağırlık olarak sanayi tarım ve ticarete dayalıdır" diyen Yılmaz, "Önümüzdeki süreç içerisinde bu ekonomiyi geliştirmeye çalışıyoruz. Turizm ve sağlık alanını da eklemeye çalışıyoruz. Spor kenti konumuna ulaşmak içinde çalışmalar sürdürülmektedir. Tarih boyunca Samsun ticaret kenti olarak ülkemizi ekonomisine hizmet etmiştir. Tütün sonrasında çeşitli dallarda şansını denemeye başladı. Tekstil mobilya, makine sanayi, kimya, medikal araç gereç gibi konularda değişik alanlarda sanayi üretimi çabaları başlatıldı. Türkiye'nin kuzeye açılan kapısı bizim kentimiz. Türkiye'nin Karadeniz'e açılan kapısı. Odessa'da Ukrayna'nın Karadeniz'e açılan kapısı. Her ikimizde aynı amaç için varız. Dünya'da iki şehirde iki kapı. Ortak amaçları olan Karadeniz havzasında aynı amaçları güden iki kenti bir birine yanaştırma düşüncesindeyiz" diye konuştu.
   Samsun büyük alt yapı projelerini tamamlamış, içme suyu, arıtma tesisi, modern kirli su arıtma tesisi inşa halinde, modern ulaşım sistemi kuruldu diyen Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Günde 100 bin insanımız yolculuk ediyor. 50 binini trenle taşıyoruz. Otel imkanlarıyla konaklamada iyi durumdayız. Üç adet 5 yıldızlı otel inşaatına başlayacağız. Her yerinde deniz kirliliği olmayan temiz sahilleri bulunan bir kentiz büyük bir fuar ve kongre merkezi, iki büyük alışveriş merkezi inşaatı sürmektedir. 7 bin 500 kişilik devam ediyor spor salonu inşaat çalışmaları programda yapılıyor. 7-8 tane özel modern hastanemiz bulunmaktadır. Üniversitesiyle, sağlık ve spor hizmetleri, alt yapısıyla geleceğe büyük hedefleri olan bir Samsun. İki büyük tarım ovası bulunmaktadır. İki ovanın tam ortasındayız. Fındık, ayçiçeği, pirinç, şeker pancarı, soya fasulyesi, tütün, çeşitli yaş meyve sebzeler olmak üzere çeşitleri bol. Sanayi ticaret ve turizm, bilim ve sanatta yapılacak yeni adımlarla Türkiye'nin parlayan bir yıldızı olarak ilerliyoruz."
   Daha sonra Ukrayna heyeti şehirle ilgili merak ettiklerini yöneticilere sorarak bilgi sahibi oldu. Bu arada, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Ukrayna'nın Odessa, Kherson ve Cherskasy TSO'ları ile işbirliği protokolü imzalayacak.

Türkiye-ukrayna İşbirliği Toplantısı
Türkiye-ukrayna İşbirliği Toplantısı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım