Büyükşehir Belediye Başkanları Bir Araya Geldi

24 Ekim 2011 Pazartesi | Haberler | |

Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantısı'nın Gaziantep buluşması, 5 şehrin Belediye Başkanının katılımıyla gerçekleşti.

Büyükşehir Belediye Başkanları Bir Araya Geldi

Tuğcan Otel'de düzenlenen istişare toplantısına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ile genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Toplantının şehrimiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. 8 yıldır bu istişare toplantılarını yapıyoruz. Genellikle nüfusları ve sorunları birbirine yakın olan illerle toplanmaktayız. Kayseri, Konya, Sakarya, Gaziantep bunlar birbirine yakın olan şehirler. Neden bu 6 şehir burada sorusu olabileceği için bunu açıkladım. Nüfusların yanı sıra gelir ve giderleri de birbirine yakın olan şehirlerle bir araya geliyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir, Kocaeli ile farklı konvektördeyiz. Onun içinde biz sorunları daha fazla nasıl çözebiliriz çerçevesinde bir araya geliyoruz. Tüm arkadaşlarıma Gaziantep'e hoş geldiniz diyorum" dedi.
Hain saldırılar sonucu çok sayıda askerin şehit düşmesine ve Van'da meydana gelen depremde onlarca kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Onların acısı yüreklerimizden dinmeden dün Van'da meydana gelen olaydan dolayı da üzüntü duyduk. Ölenlerimize Allah'tan rahmet kalanlara ise acil şifalar ve sabırlar diliyoruz. Birkaç yıldır birlikte toplantı yapıyoruz. Birbirlerine benzeyen şehirleriz. Benzeşme Anadolu tarihindeki binlerce yıllık tarihinden gelmektedir. Büyümekte ve değişmekte olan şehirleriz. Bu açıdan da birbirimize çok benziyoruz. O yüzden bu toplantıları çok önemsiyoruz" diye konuştu.
İstişare toplantılarının şehirlerin geleceği açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Milletvekili Menderes Türel ise, "Belediyemizin değerli başkanları ve bürokratlarıyla uzun yıllardan beri bir araya gelerek istişare toplantıları düzenliyoruz. Yıllar önce bu istişare toplantısının yapılacağına karar verildiği zaman bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim. Nüfusu itibariyle birbirine benzeyen şehirlerin bir araya gelerek toplantı ve istişare yapması çok anlamlıdır. Bu toplantılar sayesinde alınan fikir alış-verişleriyle şehirlerin eksiklikleri ve yapılan güzellikleri gözlenmektedir" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Başkan Güzelbey, katılımcılara yaptıkları önemli çalışma ve projelerini anlattı. Katılımcılara birde sunum yapan Başkan Güzelbey, Gaziantep'in gün yüzüne çıkartılan tarihi ve kültürel dokuları hakkında bilgi verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanları Bir Araya Geldi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım