Raylı'da 'ortak Akıl' Alınacak

12 Ekim 2011 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Hafif Raylı Sisteminin Taflan ve Havaalanı istikametine genişletilmesiyle ilgili projenin 'ortak akıl' kapsamında kamuoyunda tartışılarak uzlaşılması kararlaştırıldı.

Raylı'da 'ortak Akıl' Alınacak

   Büyükşehir Belediyesi Karma Komisyonu, 14 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilecek meclis toplantısında ele alınacak konuları oylanmadan önce görüşerek karara bağladı. Canik Belediye ve Karma Komisyon Başkanı Osman Genç'in başkanlığında Büyükşehir Meclisi'nde gerçekleştirilen toplantıda 33 gündem maddesi ve gündem dışı gelen evraklar görüşüldü.
   Gündem maddelerinin en önemlilerinden olan 108 milyon euro bedelli 17.2 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistemin güzergahının, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olan Taflan ve Samsun-Çarşamba Havaalanı arasında uzatılması, güzergahın yaklaşık 60 kilometreye çıkarılmasıyla ilgili madde komisyonda değerlendirildi.
   Komisyon Başkanı Osman Genç ile AK Parti grubu adına Turan Çakır arasında raylı sistem konusu gündeme geldiğinde kısa süreli tartışma yaşandı. Karşılıklı atışmanın ardından AK Parti Grubu adına söz alan Turan Çakır, konunun Samsun gündeminde daha çok yer alması ve tartışılması gerektiğini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla konunun görüşülmesi, her kesimin görüşünün alınması için ertelenmesini istediklerini belirten Çakır, "Konu, Samsun'un en önemli konularından biri. Nazım imar planına çalışmayı işleyeceğiz. Bunun için her kesimin görüşünün alınması önemli" dedi.
   Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, daha önceki raylı sistem inşaatı başladığında kamuoyunun, kendilerinin görüşüne başvurulmadığını, eksik gördükleri bazı şeyleri dile getirme imkanı bulamadıklarını ifade ederek, "Taleplerimiz ve seçeneklerimiz vardı. Eski duruma düşmemek için bekletilmesi ve görüşlerin alınması gerekli" diye konuştu.
   MHP grubu adına konuşan Cemalettin Şimşek ise yeni bir öneri getirdi. Raylı sistemin otogara kadar da gitmesi gerektiğini, şehrin 50 yılını planlarken bunun göz önünde tutulmasının gerekliliğini savunan Şimşek, çalışmaya otogarın güzergahının da dahil edilmesinin şart olduğunu belirtti. Maddenin oybirliğiyle komisyonda bekletilmesi kararlaştırıldı.
   Komisyon 23 ve 24. maddelerde Atakum ilçesinde Atakum Mahallesi'nde iki ayrı paftanın konut alanı kullanımının ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili maddede itirazlar yükseldi. MHP adına Cemalettin Şimşek, daha önceki maddelerde de bu konunun gündeme geldiğini, otopark sorununun çözülmeden onay verilmemesi gerektiğini ve şerh düşülmesini istedi. Bunu üzerine Komisyon Başkanı Osman Genç, ticaret alanlarının otopark sorununu çözmesi gerektiğini, çözmesi halinde iznin verilmesi gerektiğini belirterek koşullu değişiklik oyçokluğuyla kabul edildi.
   Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, maddenin geçirilmemesine karşı çıkarken, Başkan Genç, "Otopark sorununun çözülmesini istemeyen belediye başkanı olmaz" sözüne karşılık, "Bölgemle ilgili inisiyatifi ben kullanırım" açıklamasını yaptı.
   Raylı sistemde trenin çarpması sonucu hayatını kaybeden Saadet Töngel'in isminin Canik ilçesinde bir sokağa verilmesi talebi de oylandı. Sokak isimlerinin verilme anlamına aykırı bir talep olduğunu bazı meclis üyeleri savunurken, normal bir kaza sonrası ölen kişinin isminin sokağa verilmesinin uygun olmayacağı ifade edildi. Oylamada isim değişikliği oyçokluğuyla kabul edildi.
   İran'ın Gülistan Eyaleti kardeş şehir, Yunanistan'ın Kavala şehri ile işbirliği protokolü imzalanması, İspanya'nın Barselona şehrine yurt dışı gezisi gibi konular oybirliğiyle geçerken, bazı maddelerde tartışmalar yaşandı.
   Komisyon görüşmelerinde Saathane Meydanı'nda yapılması planlanan restorasyon ve tarihi yapının ön plana çıkarılmasıyla ilgili madde 12 Ekim Çarşamba gününe bırakıldı.
   Saathane esnafı da komisyonu izledikten sonra erteleme kararı nedeniyle bir sonraki toplantıya katılmak üzere ayrıldı.

Raylı'da 'ortak Akıl' Alınacak
Raylı'da 'ortak Akıl' Alınacak

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım