Samsun – Kavala Kardeşlik Köprüsü Kuruldu

28 Eylül 2011 Çarşamba | Haberler | |

Yunanistan’ın Kavala ilinde düzenlenen “Kavala Expo 2011” fuarına Samsun adına, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası katıldı. Oluşturulan ortak stant fuarın ilgi odağı oldu.

Samsun – Kavala Kardeşlik Köprüsü Kuruldu

Yunanistan’ ın değişik yerlerinden çok sayıda firmanın stand açtığı fuarda farklı ülkelerden de katılımlar oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının birlikte organize ettiği Samsun standı yoğun bir ilgi ile takip edildi.

Samsun’ un tarihi, doğal güzellikleri, turizmi ve tanıtımının yanı sıra, ticareti, sanayisi, üretim, ve tarımı ile ilgilide tanıtımlar yapıldı. Samsun’ da markalaşmış ve dünya pazarına açılmış bir çok üründe halka ücretsiz dağıtıldı.

Oldukça yoğun bir ilginin olduğu stand’ da Yunan halkına bol bol Türk Lokumu ve taze fındık ikram edildi. Ziyaretçilerin çoğunun Samsun ve Türkiye’ nin değişik illerinden göç eden mübadillerin oluşturması da yapılan bu çalışmaya ayrı bir anlam kattı.

Kardeş iki şehir buluştu…

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci, Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kemal Şahin, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Gürol Yılmaz ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Ahmet AYAN, eşleri ve bir grup Türk gazetecinin katıldığı 20 kişilik heyet adeta Kavala’ ya çıkartma yaptı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığının öncülüğünde bir süredir yürütülen Samsun ve Kavala kardeşlik ilişkileri, 26 Eylül Pazartesi günü Kavala Belediye binasında Türk ve Yunan heyetlerinin katılımı ile imzalan protokol ile bir üst boyuta taşınmış oldu.

Karşılıklı imzaların atıldığı protokol içeriğinde;

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Başkanlığındaki Samsun Heyeti Kavala’da bir dizi görüşmelerde bulundular.

Kavala Belediye Başkanı Konstatinos Simitsis Heyeti makamında ağırladı. Ardından Kavala Eyalet Binasında iki şehir arasında işbirliğini geliştirmek adına protokol imzalandı.

Tarihden gelen çok güçlü bağların olduğu Kavala ve Samsun şehirleri arasında  dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi bağlamında iş, ticaret, turizm, bilim ve teknoloji, kültür eğitim, spor, tıbbi hizmet ve işgücü alanlarında işbirliği ve alışveriş alanlarında ilişkilerde bulunmak ve ayrıca her iki şehirde dostluk ve iş ortamını geliştirmek amacıyla yatırımcılara kolaylık sağlamak amacıyla Samsun ve Kavala Ticaret ve Sanayi Odaları arasındaki işbirliğine katkıda bulunmak üzere protokole imza attılar.

Törende açılış konuşmasını yapan evsahibi Kavala Belediye Başkanı Konstatinos Samsun ve Kavala arasında ortak tarihi özelliklerin bulunduğuna işaret etti.  Simitis ayrıca “ Her iki şehrin halklarının da aynı misafirperverlikte ve aynı duygular içinde olduğunu biliyorum. Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz Samsun ziyaretinde onlarında bizlerle aynı duygular içersinde olduklarını gördük. Kavala halkı çok sıcakkanlı aynı sıcakkanlılığı orada da yaşadık. Kavala Halkının büyük çoğunluğunun soyu Pontus soyundan gelmektedir. Yakın çevrede bir köyümüz var. Halkın çoğu Amisos’tan Samsun’dan gelmiştir.”. Şehrin Selanik’ten sonra en önemli şehir olduğunu ifade eden Simitis her iki kentte de geçmişte yaşanan acılara işaret ederek “ Ne olursa olsun her iki halk için de yaşananlar oldukça acıydı. Acısını hala içlerinde hissediyorlar. Yaşadıkları yerlerden göç etmek durumundan kalanlar orada yalnızca kültürel zenginliklerini ya da mal varlıklarını bırakarak gelmediler. Atalarının kemiklerini iki bin yıllık geçmişlerini bırakarak geldiler. Bizlerde aynı acı hikayelerle büyüdük. Bugün fırsat elimize geldi. Bundan sonra elimizi kalbimize koyup acıyı atmalıyız. Bunu yapabiliriz. Daha çok konuşarak, daha çok tanışarak, daha çok işbirliği yaparak bu acının yerini iyi şeylere bırakabiliriz. Halkların kardeşliği için buna söz vermeliyiz. Ülkelerin kendi aralarındaki meseleler ne olursa olsun, en düşük seviyedeki ilişkilerimiz en yüksek seviyeye çıkarabiliriz. Bugün burada gelecek nesillere büyük bir miras bırakmak için bulunuyoruz. Siz Samsunlu temsilcileri Kavala’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz."dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yüzyılımızın insanı artık şehirlerde yaşıyor, Şehirlerin nüfusu ülke nüfusunun %75ini kapsıyor dedi. Yılmaz sözlerine “ Yüzyılımızın insanı artık şehirlerde yaşıyor. Bu nedenle sorumluluğumuz daha da büyük. Bizden önceki yöneticilerimizin de bu bilinçte olabilirler. Belki bunu başarmak için çaba göstermiş olabilirler, başaramamış olabilirler. Dünya, şehirler, ülkeler eskisi gibi değil. Halklarımız için daha güzel şeyler yapmalıyız. Dünya değiştiği için sorumluluklarımızı da değişti. Bunun gereğini yapıyoruz. Şehrimizin insanına ekonomik anlamda, kültürel anlamda, sosyal anlamda gerekenleri yapıyoruz. Geçmişteki yöneticilerimiz çok istemiş olsalar da bugün bizim kurduğumuz köprüleri kuramamış bunları başaramamış olabilirler. Ancak bugün bu şehirler bunu başarmamızı istiyorlar. Çocuklarımıza iyi miraslar bırakalım istiyorlar. Geçmişte bunun başarılamamış olunmasını konuşarak bir yere varamayız. Artık dostluk ve kardeşlikten söz etmenin vaktidir. Ancak biraz gayret ve özveri lazım. Eminim ki bugün Kavala’da sokakta bir insana sorsanız Samsun’a gelmek istemezmisin, Samsunlularla tanışmak, kaynaşmak dost olmak istemez misin? Yüzde doksan dokuzu evet diyecektir. Aynı şeyleri Samsun’da birine sorsanız Kavala’yla kardeş olmak ister misin diye onunda vereceği cevap yine aynı olacaktır. Peki biz niye duruyoruz. Biz yeni dünya için, gelecek için, çocuklarımız için elele verelim. Ancak desteğe ihtiyacımız var. Bu samimiyeti görenlerin destek olması lazım. Şehirlerimizin refahını yükseltmek için, güzel şeyleri yapmamızı istemeyen insanların yarattığı psikolojiyi üzerimizden atarak güzel şeyler için işbirliği içinde olmalıyız diye devam etti. Yılmaz ayrıca bu protokol için zemini sağlayan destekçilere teşekkür ederken bu protokolün iki şehrin kardeş şehir olması yönünde zemin oluşturmasını temenni etti.

Protokol törenin ardında Samsun Heyeti Kavala Ticaret Odasını ziyaret ettiler. Kavala Ticaret Odası Başkanı Angelos Tsatsoulis Samsun Heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Samsun Heyeti adına konuşma yapan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ikili ilişkilerin geliştirilmesine çok verdiklerini ifade ederek tarihten gelen bağların bundan sonraki dönemde iyi sonuçlara vesile olmasını temenni etti.
 
Heyet, Kavala’ da düzenlenen etkinliklerin ardından Feribotla Tassos adasına geçip gezi ve inceleme yapmıştır.

Samsun – Kavala Kardeşlik Köprüsü Kuruldu
Samsun – Kavala Kardeşlik Köprüsü Kuruldu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım