Büyükşehir, Saathane Projesini Esnafa Anlattı

19 Ağustos 2011 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı ve civarı imar planı projesini, bölge mülk sahipleri ve esnafına anlattı.

Büyükşehir, Saathane Projesini Esnafa Anlattı
  Samsun Büyükşehir Belediyesi; Saathane Meydanı, Buğday Pazarı Caddesi, İhsaniye Sokak, Patlıcan Pazarı Sokak, Eski Telgrafhane Sokak, Çarıkçılar Sokak, Balık Pazarı Sokaklarında çevre düzenlemesi yaparak, buradaki tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor. Konuyla ilgili olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara ve Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Saathane bölgesindeki mülk sahipleri ile Belediye Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.
  Yapılacak olan proje alanının kesinlikte ticari olarak kullanılmayacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, "Biz Samsun'u geliştirmek ve dönüştürmek istiyoruz. Çünkü aşırı göçlerin artması ile Türkiye'de diğer illerde de olduğu gibi şehirleşmeler çok kötü olmuş durumda. Diğer şehirlerde olduğu gibi bizim şehrimizde de çarpık yapılaşma ve yanlış yerleşim nedeniyle sıkıntılar var. Bunları değiştirerek daha yaşanabilir daha modern ve Samsun'da hiç faydalanmadığımız turizmden de faydalanabilecek bir Samsun'u oluşturmak, yeniden yapmak için uğraşıyoruz" dedi.
Belediye olarak kendi tesislerini bile şehir dışına taşıdıklarını anlatan Şara, "İtfaiyemizi, atölyelerimizi, depolarımızı ve buna benzer hizmet binalarımızı şehrin trafiğini etkilememesi ve görsel açıdan daha iyi bir görünüm için şehrin dışına taşıdık. Bu nedenle, Büyükşehir Belediyesi önünden itibaren Atatürk Bulvarı'na kadar bulunan yerlerin Saathane Meydanı ve civarındaki yerleri de kaldırılarak buradaki bölgeyi açmak istiyoruz. Alan içersindeki tarihi eserlerimiz olan Taşhan'ı meydana çıkarıp, bu alanı ticari alandan kurtarıp, turizme kazandırmak istiyoruz. Projesi yapılan bu alan toplam 7 bin 900 metrekare olup, yapılacak olan imar değişikliği ilk etapta Oskar Restoran'ın önünden başlayarak Çifte Hamam Caddesi'nden aşağıya olan bölüm ve belediyenin yan tarafındaki yoldan Atatürk Bulvarı'na kadar olan bölümde yapılacak. Yapılacak olan proje alanı kesinlikle ticari alan olarak kullanılmayacak. Mülk sahiplerine de belediyenin sahip olduğu yerlerden arsa verilip ticaret hayatınızı burada sürdürebilirsiniz. Benim kararım kesin değil, sizin yargıya gitme hakkınız da var" diye konuştu.
  Kenan Şara'nın konuşmasından sonra mülk sahipleri söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Bölge esnafı ve mülk sahipleri ise yıllardır bu bölge de esnaflık yaptıklarını söyleyerek, buraların kendilerine dedelerinden kaldığını, manevi olarak değerlerinin çok büyük olduklarını dile getirdiler.
  Bölge esnaflarından ve aynı zamanda Karadeniz Sanayici İşadamları Derneği (KASİAD) Samsun Şube Başkan Yardımcısı Uğur Kocaoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığı zaman karargahında alınan kararların Eski Telgrafhane Sokak'ta bulunan telgrafhanelerden Anadolu'ya çekildiğini söyledi.
Toplantı, karşılıklı görüşlerin açıklanması ile sona erdi.
Büyükşehir, Saathane Projesini Esnafa Anlattı
Büyükşehir, Saathane Projesini Esnafa Anlattı
Büyükşehir, Saathane Projesini Esnafa Anlattı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım