Kavala Heyeti, Başkan Yılmaz'ı Makamında Ziyaret Etti.

28 Temmuz 2011 Perşembe | Haberler | |

Yunanistan'ın Kavala kenti Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ve beraberindeki heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

Kavala Heyeti, Başkan Yılmaz'ı Makamında Ziyaret Etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın davetlisi olarak Samsun'a gelen Yunan heyetin içinde bulunan Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ve eşi Panagiota Kalampouka, Kavala Ticaret Odası Başkanı Angelos Tsatsoulis ve eşi Aikaterini Kolliou, Kavala Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Markos Dempas ve eşi Eleni Psyroıkı ve Tütün Müzesi Başkanı IoannısVyzıkas ve eşi Foteini Lazaridou, Başkan Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.
Kavala ile Samsun arasında çok eski bağlar olduğunu belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Kavala ile Samsun arasındaki bağları tazelemek, çocukluk yıllarımda Kavalalı birçok ailenin Samsun'un ekonomisinde etkili olduğunu bildiğim için belediye başkanı olduktan sonra bu kadar Kavalalının yaşadığı kent ile bugünkü Kavala arasında bir iletişim geliştirme çabam vardı, bunu bugün başarmış oldum. Birçok insan 1. Dünya Savaşı'ndan sonra buradan Yunanistan'a, Yunanistan'dan da buraya göç etmiş, birçok akrabalıkların, eski dostlukların güzelliğini yüreğimizde hissettiğimiz bir dönemde iki şehrin birbirine yaklaşmasını sağlamak gibi bir çabamız var. Eski alışkanlıklar, eski düşünceler geride kalması lazım. Biz bugünün insanı olarak çocuklarımıza insanlık için yeni şeyler söylememiz, yeni adımlar atmamız lazım" dedi.
Kavalalı ve Samsunluların arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kavala Belediye Başkanı Simitsis, "Geçmişte çok ortak yönlerimiz vardı, tarihimiz ortaktı ama bundan sonra da bu ortaklıkların devam etmesini diliyoruz. Şehirler arasındaki diplomasiyi geliştirerek Kavala ve Samsun'da yaşayan insanlar arasındaki ilişkiyi de geliştirebiliriz. Kavala ve Samsun birbirlerine çok yakın şehirler, birlikte ortak geçmişleri var" diye konuştu.
Simitsis, 1903 yılında Samsun'da kahve fabrikaları olan ve mübadele sonrasında Yunanistan'a gitmek zorunda olan Ananiyadis ailesinden bir mektup ve yine aynı ailenin fabrikalarında üretilen kahveleri Başkan Yılmaz'a hediye etti. Başkan Yılmaz, Kavala Ticaret Odası Başkanı Angelos Tsatsoulis'in eşi Aikaterini Kolliou'nun dedesi olan ve 17 yaşına kadar Samsun'da yaşamış olan ve bir dönem Atatürk'e tercümanlık yapmış olan Konstantinos Antoniyadis'in 17 yaşında Samsun'da aldığı karnesinin kopyasını göstererek sürpriz yaptı. Ailesi mübadele ile Yunanistan'dan Samsun'a gelen Leyla Üstel Çağatay da gruba eşlik etti.

Kavala Heyeti, Başkan Yılmaz'ı Makamında Ziyaret Etti.
Kavala Heyeti, Başkan Yılmaz'ı Makamında Ziyaret Etti.
Kavala Heyeti, Başkan Yılmaz'ı Makamında Ziyaret Etti.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım