Kavala Heyeti Samsun'da

28 Temmuz 2011 Perşembe | Haberler | |

Yunanistan'ın Kavala Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a geldi.

Kavala Heyeti Samsun'da

Mart ayı içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın Kavala'yı ziyareti ile başlayan Samsun-Kavala ilişkilerinde bir adım daha atılıyor. Başkan Yılmaz'ın ziyaretine karşılık vermek üzere Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ve eşi, Kavala Ticaret Odası Başkanı Angelos Tsatsoulis ve eşi, Kavala Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Markos Dempas ve eşi, Kavala Tütün Müzesi Başkanı Ioannis Vyzıkas ve eşi, ilişkilerin kurulmasını sağlayan ve projeyi yürüten Leyla Üstel Çağatay'dan oluşan heyet havayolu ile Samsun'a ulaştılar.
Samsun'da üç gün kalacak olan heyet bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunacak. Program kapsamında Kavala heyeti, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret ettikten sonra, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ve Bafra Ticaret Borsası'nda iki toplantı gerçekleştirecek. Heyet daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan'ı ziyaret edecek, akşam da Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin gala gecesine katılacak.
Kavala heyeti cuma günü ise Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret ettikten sonra, Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile bir dizi toplantı gerçekleştirecek. Heyet programın son günü olan cumartesi günü ise Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret edecek.
Ziyaret ile ilgili görüşlerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yıllar sonra Samsun ile Kavala arasında geçen mart ayında ilk adımı atılan dostluğun emin adımlarla geliştirilmesi için karşılıklı ziyaretlerin yapıldığını vurgulayarak, “Samsun'la Kavala arasında çok büyük dostluk bağları var. Samsun'da yaşayan birçok Kavalalı hemşerimizin, Kavala'da yaşayan birçok hemşerimizin aralarındaki dostluk ve sevginin gecikmiş de olsa köprülerini kurmak, diyaloglar geliştikçe kentler arasında ekonomi, kültür, sanat ve sosyal hayat açısından son derece güzel gelişmeler oluşturabilir. İki şehrin arasından tarihten gelen bu kuvvetli bağları tazeleyerek, diyaloglarımızı geliştirerek, dostluklarımızı kuvvetlendirerek geleceğe doğru şehirlerimiz halkına güzel miraslar, güzel dostluklar bırakabiliriz. 21. yüzyıl şehirlerin yüzyılı olacak. Şehirler ülkeler içerisinde kendi başlarına ayrı bir ekonomi ve kültür oluşturmaya, farklılaşmaya çaba gösteriyorlar. Türkiye'mizde birçok şehrimiz, büyük şehrimiz büyük ekonomiler oluşturarak ve komşu ülkelerle dostluklar kurarak ülke ekonomisine, ülkenin dış ilişkilerine katkı vermeye çalışıyorlar. Değerli dostum meslektaşım Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ile birlikte bu açıdan kurmaya çalıştığımız bağların çok kısa sürede sonuçlarını alacağımıza inanıyorum. Kendilerine ülkemize ve Samsun'a hoş geldiniz diyorum” dedi.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım