Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 'birleşik Avrupa Ödülü'nü Aldı

24 Haziran 2011 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, merkezi İngiltere'de bulunan EBA Avrupa İş Konseyi tarafından, son 10 yılda Samsun'un Avrupa'da en hızlı gelişen şehir olması ve Avrupa Birliği'ne entegrasyonu nedeniyle verdiği Birleşik Avrupa Ödülü'nü İngiltere'de aldı.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  'birleşik Avrupa Ödülü'nü Aldı

Başkan Yılmaz'a ödül, Europe Business Assembly (Avrupa İş Konseyi) tarafından yapılan Oxford Liderler Zirvesi'nde Oxford Sheldonian Tiyatrosu Kamu Töreni Salonu'nda gerçekleştirilen törenle verildi.
Törende  EBA Genel Direktörü John W. A. Netting, şehir yönetimlerinin modernizasyonu, ekonomide uluslararası işbirliğinin genişletilmesi, bilim, eğitim, kültür ve sanat gibi konularda yapılan çalışmalara atıfta bulunarak, "Avrupa iş dünyasının görüşü ve EBA Uzman Konseyince Uluslararası 'Birleşik Avrupa Ödülü', başkanlığı tarafınızdan yürütülen belediyenize verilmesine karar verilmiştir" dedi.
EBA, 1953 yılında İngiltere'de kurulmuş ve bin yüz üyeye sahip olmasının yanı sıra Avrupa Rektörler Kulübü (CRE), Uluslararası Liderler Kulübü (ICL) ve Avrupa'nın en güçlü sivil toplum örgütü olan KGMV'nin iş birliği ile yönetiliyor.
EBA, her yıl dünyadaki tüm ülkeler hakkında Merkezi Belçika'da bulunan Avrupa Pazar Araştırması Örgütü, Merkezi Almanya'da bulunan Baden-Wurttemberg İhracat Akademisi, Çek Cumhuriyeti Müşavirlik ve Pazarlama Uzmanları Birliği, İsviçre Kalite ve Standart Enstitüsü aracılığı ile araştırmalar yapıyor. Bu sonuçlarla birlikte EBA ödül komitesi himayesinde kitle iletişim araçları desteği ile hangi firmaların, belediyelerin, organizasyonların veya insanların EBA seçim kriterlerine uygun olduğuna ve ödülü hak edip etmeyeceğine karar veriyor.
Türkiye'de ilk kez bir şehre verilen ödül ile ilgili görüşlerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Avrupa'nın bağımsız sivil toplum örgütlerince böyle bir ödüle layık görülmesinin ve Samsun'un adının uluslararası platformlarda telaffuz edilmesinin mutluluğunu ve gururunu yaşadığını vurguladı. Yılmaz, "Birleşik Avrupa Ödülü Büyük Britanya yasaları tarafından koruma altına alınan ve dünyadaki 16 ülkenin etkili kamu organizasyonları tarafından desteklenen Avrupa İş Dünyası Asamblesi, Sokrat Aday
Komitesi'nce verilmektedir. Bu ödülün şehrimizin statüsünü önemli derecede etkileyeceğini ve şehrimizin ve bölgemizin uluslararası organizasyonlara ve fonlara açılmasında önemli fırsatlar oluşturacağına inanıyorum" diye konuştu.
Aynı ödül, 2006 yılında şimdiki Cumhurbaşkanı, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e de verilmişti.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  'birleşik Avrupa Ödülü'nü Aldı
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  'birleşik Avrupa Ödülü'nü Aldı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım