Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.

26 Nisan 2011 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığındaki 22 kişilik Samsun heyeti, kardeş şehir Novorossisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovsty'nin konuğu olarak gittikleri Novorossisk'te, iki şehir arasındaki sosyoekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mesafeler aldı.

Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.

Samsun ile Rusya'nın Novorossisk şehri arasındaki kardeş şehir protokolünün ardından iki şehir arasındaki sosyoekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki heyet 19-22 Nisan tarihleri arasında Novorossisk'e gitti. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy, Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu ve TSO yöneticileri ve işadamlarından oluşan heyet, Novorossisk'te üst düzey yöneticiler tarafından karşılanırken, Novorossisk heyetinin de mayıs ayında Samsun'a geleceği açıklandı.
Samsun ve Novorossisk arasında Gelincik ve Anapa Havaalanlarına olmak üzere doğrudan uçak seferleri konusunda üst düzeyde yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alınırken, Novorossisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovsty, uçak seferlerinin konulması için elinden gelen desteği vereceğini belirtti. Ayrıca iki kardeş şehrin ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla bir süredir üzerinde çalışılan deniz seferleri konusunda da önemli çalışmalar yapıldı. Yakın bir gelecekte Samsun ve Novorossisk arasından deniz seferleri ile yolcu taşımacılığının başlatılması ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelindi.
Samsun ve Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odaları arasında yapılan değerlendirme toplantısında Novorossisk heyetinin mayıs ayında yapacağı Samsun ziyaretinde iki oda arasında işbirliği protokolünün imzalanması kararı alındı. Heyet, Novorossisk'te tavuk çiftliği, tavuk kesme ve paketleme fabrikası ile demir çelik fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Samsun ve Novorossiskli turizm acenteleri arasında yapılan ayrıntılı görüşmelerle karşılıklı olarak gerçekleşecek yolcu taşımacılığı ve alternatifli tur programları alanlarında birlikte çalışılması ve işbirliğinin detaylandırılması konusunda anlaşma sağlandı.
Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Başkonsolosu Yavuz Kül ve Novorossisk Ticaret Ataşesi Okan Pakbeşe tarafından Samsun heyeti onuruna resepsiyon verilirken, Novorossisk'te yürütülen "Karadeniz ekolojisi" isimli program çerçevesinde uygulama alanında Samsunlu heyet tarafından fidan dikildi.
Novorossisk gezisi sonrasında heyette bulunan, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve işadamları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Novorossisk gezisi ile ilgili detayları anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Karadeniz'in kuzey illeri ile uzunca süredir bugüne kadar geliştirilememiş ulaşım güçlükleri, ülkeler arası politikalardaki çeşitli hatalar, eksiklikler dolayısıyla eksik kalmış ilişkileri geliştirmeye dönük yaklaşık 2 yıldır çabalarımız var. Rusya'nın güneye açılan, Karadeniz'e açılan en önemli kapısı olan Novorossisk ile Türkiye'nin de kuzeye açılan kapısı olan Samsun birbiri ile çok ortak gelecek beklentileri olan iki şehir. Bu ortak misyonları ve vizyonları taşıyan bu iki şehir birbiri ile irtibatlanmalı diye düşünüyorduk. Novorossisk ile 2006'da iş protokolü imzalanmıştı, daha sonra da kardeş şehir protokolü imzalandı. Onlar da bir liman şehri olmaktan öte bir ticaret ve turizm şehri olmaya dönük çabalar içerisindeler. Novorossisk'e, oluşturduğumuz bir heyet ile gittik. Orada vurguladığımız temel vurgu; Novorossisk ile Samsun arasında bugüne kadar ticaretin, sosyal ve ekonomik faaliyetlerin, ülkeler arası dirsek temasının yetersiz kalmasının tek sebebi iki ülke arasındaki vizeler değildi. Vize şüphesiz önemli bir engeldi ama asıl problemin ulaşım güçlüklerinin kolaylaştırılmasından kaynaklandığını vurguladık. Mutlaka Samsun ile Novorossisk arasında bir havayolu bağlantısının kurulması gerektiğini söyledik" dedi.
Sağlık sektörüyle ilgili önemli gelişmelerin de olduğunun altını çizen TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Artık sağlıkta ihracata başladık. Sadece cerrahi aletlerde değil, karşı taraftan gelen hastalara bakacak duruma kadar geldik" diye konuştu

“HASTANE AÇABİLİRİZ”
Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu da, " 'Bizim orada hastane açma hakkımız var mı, hastane açtıktan sonra doktor götürebilecek miyiz?' gibi mevzuat sorunları çözüldükten sonra yatırım yapmaya hazırız. Samsun'un sağlık yatırımcıları olarak hem kamu hem de özel olarak hasta getirmek için hazır olduğumuzu söyledik" şeklinde konuştu.

YILMAZ: “ALLAH ONLARI ISLAH ETSİN”
Toplantıda bir gazetecinin, Samsun'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme talebinin olup olmadığına dair sorusunu cevaplayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, şunları söyledi:
"Benim tutup da başka bir siyasi partinin lideri ile görüşme isteğim diye bir şey çok anlamsız. Nezaketten de uzak bir şey. Benim şehrime gelen insanlara ev sahipliği yapma konusunda eğer bize bir görev düşerse biz onun gereğini yaparız. O ifadeyi kullananların niyetleri Samsun'a nifak saçmak, Samsun'un huzurunu kaçırmak, yaklaşan seçimler öncesi bir takım karışıklıklar oluşturarak, buralardan nemalanmak. Bakın biz işimizi konuşuyoruz. Allah onları ıslah etsin. Biz işimizi yapacağız, şehrimizi geleceğe taşıyacağız. Onlar da kendi görevlerini yapacaklar."

Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.
Samsun İle Novorossısk Yakınlaşıyor.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım