Başkan Yılmaz'ın Enerji Yatırımı Açıklaması

21 Mart 2011 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,

Başkan Yılmaz'ın Enerji Yatırımı AçıklamasıSamsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bir şey var ki, kalkınma ve iktisaden büyüme denen şey enerji gerektiriyor. Enerji olmadan bu olmuyor" dedi.
Türkiye'de Nükleer Enerji'nin bir tartışma ortamı açtığını ve bu tartışmaların bir süre daha devam edeceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Türkiye'nin enerji üretim kabiliyetini gelişmiş ülkelerle mukayese edecek olursak çok gerideyiz bu konuda. Yeni santraller yapma mecburiyetimiz var. Türkiye aslında hidroelektrik santral yapma rezervi itibariyle zengin ülkelerden birisi. Biz henüz daha yapılabilecek hidroelektrik santrallerimizin yüzde 60'ını yapmışız. Yüzde 40 daha hidroelektrik santral yapabiliriz" diye konuştu.
Türkiye'nin kurulu gücümüz 48 bin megavat olduğunu ve bunun 17 bin megavatının hidroelektrik santrali olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Yüzde 60'ını kullanmışız. Yüzde 40 daha yaparsak en azından 10 bin megavat daha hidroelektrik santral yapabiliriz. Samsun'da doğuda ve batıda 2 tane hidroelektrik santralimiz var. Bunların toplamı bin 400 megavat civarında. Biz 10 bin megavat daha yapacaksak eğer Çarşamba ve Bafra'daki hidroelektrik santrallerimizin 6 katı daha yeni hidroelektrik santrallerin yapılması gerekiyor. Bunların yapılması lazım biran önce. Doğu Karadeniz'de küçük derelerde yapılan küçük çevrim santralleri adeta sineğin yağını çıkarırcasına. Enerji kurulu güç kapasitesini yükseltmek bir ülke için çok büyük bir bedel" şeklinde konuştu.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı'nın toplam yatırım bütçesinin 8 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: "Senede 4 milyar dolar harcıyorsunuz, 4 bin megavatlık kurulu güç yapıyorsunuz. Bizim önümüzde 2023'e kadar 50 bin megavatlık kurulu güç daha koyacaksak, 50 milyar dolar enerji yatırımı yapmamız lazım. 50 milyar doları önümüzdeki 10 seneye bölecek olursak senede 5 milyar dolar enerji yatırımlarına para ayırmamız gerekiyor. Bu ülke acaba bu kaynakları bulabilecek mi? Başka yatırımlar da söz konusu. Bu enerji santrallerinin çeşitlerinin konuşulması gerektiği kadar, ülkenin kaynaklarının yeni kurulu güç kapasitesini yükseltmesi için bulabileceğimiz yatırım ödeneklerini de nerden bulacağımızı da bir taraftan konuşmamız lazım."

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım