Başkan Yılmaz, “samsun Kabına Sığmıyor

13 Ekim 2010 Çarşamba | Haberler | |

Samsun’da geçtiğimiz aylar içerisinde faaliyete geçen “Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği” tarafından düzenlenen Birliktelik ve Dayanışma Kahvaltısı düzenlendi. Kahvaltıya Belediye Başkanları ile çok sayıda esnaf katıldı.

Başkan Yılmaz, “samsun Kabına Sığmıyor

Samsun’da geçtiğimiz aylar içerisinde faaliyete geçen “Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği” tarafından düzenlenen Birliktelik ve Dayanışma Kahvaltısı düzenlendi. Kahvaltıya Belediye Başkanları ile çok sayıda esnaf katıldı.

Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Turgay Yaşar ile üyeler tarafından Cadde’de yaya kaldırımında düzenlenen Birlik Beraberlik Kaynaşma ve Dayanışma Kahvaltısına Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Kuyumcular Odası Başkanı Tevfik Sönmez ile çok sayıda esnaf katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaptığı konuşma da Samsun’un gün geçtikçe büyüdüğünü ve kabına sığmadığını belirterek,”Şehrimizin nüfusu 15 yıl önce  200 bin idi. 10 yıl önce ise nüfusu 360 bine çıktı. Şimdi ise kentin nüfusu 553 bin oldu. Bu şehrimizin nüfus olarak artışını gösteriyor. Ama beraberinde de Şehir, Sosyal Dokusu, Sosyal Alışkanlıkları, Davranışları, Talepleri, İstekleri, Yaşam Stili ile büyüyor ve gelişiyor. Biz Samsun’un içinde olduğumuz için büyümesini çok fark edemiyoruz. Oysa Samsun’un dışında olanlar değişimi daha iyi gözlemliyor” dedi.

Çiftlik Caddesi’ni modern bir alt yapıya kavuşturmak için değişim zamanının geldiğini ve Belediye Bürokratları ile proje hazırlıkları içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Yılmaz,” Çiftlik Caddesi de değişiyor. Çiftlik Caddesi’nin 30 yıl önceki halini de çok iyi hatırlıyorum. Buradan Rize’ye giderken bu cadde de minibüsler vardı. Arnavut kaldırımı taş kaplı idi.  Burası daha daralmış bir cadde idi. Çiftlik Caddesi şimdi öyle bir hale geldi ki; insanımız daha gelişmiş modernleştirilmiş bir cadde haline nasıl getiririz, bunu düşünüyor. Bu niye talep ediliyor! Bu, şunun için talep ediliyor; bu değişimi eğer gerçekleştirmez isek, olduğumuz yerde durursak treni kaçırırız.”diye konuştu.


Daha modern daha güzel şeylerin yapıldığı caddelerin şehirleri ön plana çıkardığını dikkat çeken Yılmaz,” Şehirlerde son yıllarda bir alışveriş merkezleri furyası başladı. Büyük modern alışveriş merkezleri kuruluyor. Bu büyük alışveriş merkezleri vatandaşları vakum gibi çekiyor. Ben İstanbul ve Ankara da bunu çok iyi takip ediyorum. Alışveriş merkezleri yarış edercesine yapılıyor. Hepsi de insanlarla dolup taşıyor. En son bildiğiniz gibi İstanbul’da İstinye Park yapıldı. Buraya uğradım, Levent, Sarıyer ve Beşiktaş’tan vatandaşlar akın ediyor. Geleneksel esnaf türü, geleneksel cadde eski Beyoğlu ve İstiklal Caddesi modern bir cadde dekorasyonu içerisinde büyük bir alışveriş merkezi haline getirilebilir. Taşıt trafiğinden de arındırılarak son derece keyifli, gezerken insanların huzur ve mutluluk duyabileceği bir ambiyansa kavuşturulabilir. Bununla ilgili olarak 3-4 yıl önce bir düşüncemizi esnafa iletmiştik. Esnaf o günlerde bir küçük tatbikattan sonra mağdur olduğunu söyledi. Taşıt trafiğinden arındırdık burayı. Mağdur olduğunu söyledi ve tekrar eski haline getirdik. Aslında dönmezseydik 1-2 ay ona tahammül etseydik. Aslında bu caddenin modernizasyonu ile iş bu vesile ile o zaman başlamış olurdu. İlk başlangıçta olabilecek olan bazı zorlukları kabullenip onları aşmadan insanın daha gelişen bir konfora ulaşması pek mümkün olmuyor” şeklinde konuştu.

 Çiftlik Caddesi 30-40 yıl içinde birkaç kez elden geçtiğini ifade eden Yusuf Ziya Yılmaz,” Bu arada merhum Büyükşehir Belediye Başkanımız Muzaffer Önder’i de rahmetle analım. Bu gördüğünüz taşlar ve kaplamalar bu aydınlatma onun zamanında yapıldı. Buraya çok emek verildi. Ama taşıt trafiğinden arındırılmak gibi iddia ile yapılmadı. İlerleyen zaman içerisinde Türkiye’nin bütün şehirlerinde yayalaştırılmış ve taşıt trafiğinden arındırılmış caddeler modası başladı. Buraya yeni bir vizyon ve kimlik katmanın zamanı geldi.  Belediyenin teknik kadrosu ile 3-4 aydır konuşuyoruz. Bir planlama ve programla buraya girmeyi bir iş programı haline getiriyoruz. Ancak önümüzde şu anda Tekel Sigara Fabrikası’nda yapılan düzenlemeler ile Osmaniye Caddesi’nin yeni trafik düzenlemesini ele almak durumundayız. Osmaniye Caddesi’nde de bir çalışma yapıyoruz”dedi.

Samsun Raylı Sistemini bir şekilde şehrin içerisine sokmalarının gerektiğini dile getiren Yılmaz,”Raylı Sistemi doğu-batı istikametinde Atatürk Bulvarı’na paralel sistem oturduğunda Belediye Evlerine kadar uzatacağız. Daha sonra ise Üniversite çıkışını yapacağız. Üçüncü bir aşamada da Oto Gar bağlantısı düşünüyoruz. Oto Gar bağlantılı olmayan bir Raylı Sistem olmaz. İnsanlarımız şehirlerarası  otobüsle geldiğinde trene binip evine gidebilmeli diye düşünüyoruz. Çiftlik Caddesini araç trafiğinden arındırdığımız zaman Samsun’da doğu batı istikametinde Atatürk Bulvarı’na paralel çalışan araç sirkülasyonunu taşıyabilecek cadde sayımız çok sınırlı olacak.” diye konuştu.

 Bir kere her şeyden önce Oto Park problemi’ne dönük bazı tedbirler almalarının gerektiğini söyleyen Başkan Yılmaz,” Bu tedbirleri de almaya çalışıyoruz.  Sigara Fabrikası’na 800 kişilik bir Oto Park yapılacak. Taşıt trafiğinden burayı arındırdığınız zaman buraya yakın lokasyonlarda yapmamız gerekiyor. Yeni Oto Parklar yapmamız lazım. İnsanlar buraya Cumhuriyet Meydanı’ndan yürümek zorunda kalmamalı. Bütün bunları tartışarak bu modeli tatbik ederek yapmak istiyoruz. Bir pilot proje ile Çiftlik Caddesi’ni iyileştirme yönünde bir programa önümüzdeki günlerde başlayacağımızı bende burada size vaadediyorum. Birlikte bir ekip çalışması ile Çiftlik Caddesi’ni Samsun’a layık bir duruma getireceğiz. Çiftlik Caddesi’ni bir cadde alışveriş merkezi haline getireceğiz. Bir cadde alışveriş merkezi için son derece modern alt yapısı yayılmış olan bir cadde yapmamız gerekiyor”

Çiftlik Caddesi’nin alt yapısını söküp bir sürü masraf yapmanın ardından 3 yıl sonra da buraya tren yapılacağını ve bunu tekrar sökmenin doğru olmadığını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:
“Bütün bunları bir optimizasyon içinde, bir proje verimliliği içerisinde, önümüzdeki günlerde düşüneceğiz ve değerlendireceğiz. Bu caddeyi iyileştirmemiz gerekir, diyen sizin enerjinize layık olmaya çalışacağız. Bunu çok önemsiyorum ve sizlere teşekkür ediyorum.. Biz insanların hizmetkarıyız. Biz Samsunu iyi bir hale getirmek için bu görevlere talip olduk. Bu bir lütuf değil ; yapmadığımız takdirde bizi gelecek nesiller affetmeyecek. Ben 12 yıl önce bu taşı şuraya koyan belediye başkanını minnetle ve şükranla anıyorum. Belki bir şeyler yapar bende bir eser bırakırsam, beni de belki anarlar. Yapmazsam anmazlar, bu böyledir. “

 

Başkan Yılmaz, “samsun Kabına Sığmıyor
Başkan Yılmaz, “samsun Kabına Sığmıyor
Başkan Yılmaz, “samsun Kabına Sığmıyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım